Mirandre blog: Nacionalni parkovi u Americi, Nacionalni parkovi u SAD

Registruj se
Prijavi se

Najlepši nacionalni parkovi u Americi 1.deo

Najlepši nacionalni parkovi u Americi 1.deo Jedna od osobenosti severnoameričkog kontinenta je prelepa priroda i pejzaži koji oduzimaju dah. Neki prizori kao da nisu s ove planete. Sjedinjene Američke države imaju 63 nacionalna parka. Zajedničko im je da u svima njima možemo videti i doživeti predele čudesne lepote. Prostiru se duž čitavog kontinenta. Nacionalni parkovi u SAD su zaštićene oblasti u kojima se čuva izvorna lepota prirode.

1. Jeloustoun nacionalni park, Vajoming (Yellowstone National Park, Wyoming)

Nacionalni park Yellowstone svojim prostranstvom zahvata terirorije 3 savezne države: Vajoming ,Ajdaho I Montana. Yellowstone je prvi park prirode u čitavom svetu. Status nacionalnog parka stekao je još u 19. veku, tačnije 1. marta 1872. godine. Predstavlja jedan od najvećih i najznačajnijih nacionalnih parkova u SAD. Najvećim delom nalazi se u Vajomingu, a preko Stenovitih planina proteže se do Ajdaha i Montane. Jeloustoun čine simbioza planinskih jezera i reka, proplanaka i šumovitih predela. Područje nastanjuju divlje životinje poput medveda, bizona i vukova. Na ovoj lokaciji nalazi se najveća koncentracija gejzira i geotermalnih izvora. Posebna atrakcija su borbe vapita (životinja nalik jelenu) tokom jesenje sezone parenja, počevši od septembra do polovine oktobra.

Blog ilustracija: Jeloustoun nacionalni park (Yellowstone National Park)
Foto: Jeloustoun nacionalni park (Yellowstone National Park)

2. Josemiti nacionalni park u Kaliforniji (Yosemite National Park, California)

Josemiti je prvi put postao zaštićena oblast 1864. godine. Prostire se na oko 310 800 hektara. Prepoznatljiv je po vodopadima, ali na ovom velikom prostranstvu nalaze se doline, livade, šume prastarih sekvoja kao i ogromna prostranstva divljine. Prirodnjak Džon Mir (John Muir) zaslužan je što je Josemiti nakon Jeloustouna postao nacionalni park. Nacionalni park je prepoznatljiv po strmoj steni El Capitan, koja predstavlja omiljeno i jedno od tehnički najzahtevnijih mesta za penjanje, koje privlači sportiste iz čitavog sveta. Osim penjanja po steni, ovaj nacionalni park idealan je za pešačenje na vrhovima planina, za koje je potrebna posebna dozvola. Josemiti je veoma popularna destinacija tako da nije čudo ako tamo zateknete gužvu. Zato Vam predstavljamo jedno manje posećeno mesto, takođe u Kaliforniji.

Blog ilustracija: Josemiti nacionalni park u Kaliforniji  (Yosemite National Park, California)
Foto: Josemiti nacionalni park u Kaliforniji (Yosemite National Park, California)

3. Sekvoja nacionalni park u Kaliforniji (Sequoia National Park, California)

Na 3 sata vožnje od Los Anđelesa, u južnom delu planinskog venca Sijera Nevada, nalazi se nacionalni park Sekvoja. U njemu nećete zateći gužvu kao što je to često slučaj sa Josemiti nacionalnim parkom. Nacionalni park Sekvoja je pravi dragulj prirode. Kako mu samo ime govori, poznat je po ogromnom drveću sekvoje među kojima je najstarije i najveće živo biće na planeti Zmelji, drvo sekvoje koje je dobilo ime General Šerman i koje ima preko 2000 godina. General Šerman je visok 84 m i težak je oko 1900 tona!

Blog ilustracija: Sekvoja nacionalni park (Sequoia National Park, California)
Foto: Sekvoja nacionalni park u Kaliforniji (Sequoia National Park, California)

4. Nacionalni park Čenel Ajlands u Kaliforniji (Channel Islands National Park, California)

Nacionalni park Čenel Ajlands sinonim je za netaknutu obalu Kalifornije. Čine ga pet udaljenih i teško dostupnih ostrva u liniji sa obalom Santa Barbare. Proglašen je nacionalnim parkom ne tako davno. Najbolje je istražiti ga peške ili ploveći kajakom po okeanu. Do nacionalnog parka Čenel Ajlands stiže se trajektom koji polazi iz Venture i Santa Barbare.

Blog ilustracija: Nacionalni park Čenel Ajlands u Kaliforniji (Channel Islands National Park, California)
Foto: Nacionalni park Čenel Ajlands u Kaliforniji (Channel Islands National Park, California)

5. Redvud nacionalni park (Redwood National Park, California)

Na krajnjem severozapadu Kalifornije nalazi se nacionalni park Redvud. Reč je o prašumi koja je dom najvišem drveću na svetu. Drvo visine 116 m dobilo je naziv Hiperion. Otkriveno je tek 2006 i predstavlja najviše stablo na planeti. Redvud je magično mesto. Možda ga je zato Džordž Lukas izabrao kao lokaciju za snimanje Ratova zvezda – povratak džedaja. Redvud je mnogo više od visokog drveća. To je oaza livada, prerija, hrastovih šuma, planinskih reka, ali u svom okrilju ima i oko 60 km morske obale.

Blog ilustracija: Redvud nacionalni park u Kaliforniji (Redwood National Park)
Foto: Redvud nacionalni park u Kaliforniji (Redwood National Park, California)

6. Nacionalni park Džošua drveta(Joshua Tree National Park, California)

I dalje smo u Kaliforniji. Drvo džošua je neobično, čudesno, vanzemaljsko, nesvakidašnje (dodajte sami epitete…) drvo. Ovaj nacionalni park privlači zaljubljenike u prirodu, planinarenje, kampovanje, fotografiju… Mohave i Kolorado su različiti pustinjski ekosistemi koji se susreću u nacionalnom parku Džošua drveća. Ovo je zemlja jakih vetrova i povremenih kiša u kojoj obitava raznovrstan svet biljaka i životinja. Tamno noćno nebo savršeno je za posmatranje zvezda i nebeskih tela. Neobične geološke formacije samo su još jedan dodatak koji ovaj divlji predeo čini fascinantnim i privlačnim. Preporučujemo da ga posetite zimi, kada ja manja gužva, ili u proleće kada džošua drvo cveta.

Blog ilustracija: Nacionalni park Džošua drveta u Kaliforniji (Joshua Tree National Park)
Foto: Nacionalni park Džošua drveta u Kaliforniji (Joshua Tree National Park, California)

7. Nacionalni park Grejt Smoki Mauntins, Tenesi(Great Smoky Mountains National Park, Tennesse)

Greben do grebena – ovako izgleda granica između Severne Karoline i Tenesija. Preko 95% područja koje obuhvata nacionalni park prekriveno je šumom. Predeo iz bajke usecaju jezera i vodopadi. Mesto je izuzetno popularno zato što se do njega lako dolazi kolima i nalazi se na putu ka planinskom vencu Apalači. Predstavlja raj za entuzijaste i zaljubljenike u pešačke ture zato što se tu nalazi deo najduže pešačke staze na svetu – Apalači staze, čija ukupna dužina je 3500 km, a proteže se od Džordžije na jugu do Mejna na Severu!

Blog ilustracija: Nacionalni park Grejt Smoki Mauntins, Tenesi(Great Smoky Mountains National Park, Tennesse)
Foto: Nacionalni park Grejt Smoki Mauntins, Tenesi(Great Smoky Mountains National Park, Tennesse)

8. Nacionalni park Akadija u Mejnu (Acadia National Park, Maine)

Koračajući apalačkom stazom stigli smo do države Mejn. Red je da upoznamo njen jedini nacionalni park koji se smatra najlepšim na istočnoj obali. Predstavljamo Vam Akadiju. Poznata je po najstarijem sistemu pešačkih staza u odnosu na sve ostale nacionalne parkove. Kadilak planine ulaze u sklop nacionalnog parka Akadija. To su najviše planine koje se naslanjaju na istočnu obalu. Nedavno je restauriran i stari kolski put, koji je sada odličan za planinare i šetače. Dok ste u Mejnu ne propustite da probate najbolje plodove mora, naročito specijalitete od jastoga.

Blog ilustracija: Nacionalni park Akadija u Mejnu (Acadia National Park, Maine)
Foto: Nacionalni park Akadija u Mejnu (Acadia National Park, Maine)

9. Nacionalni park Ostrvo Rojal u Mičigenu(National Park Isle Royale, Michigan)

Sledeća stanica je na srednjem zapadu, tačnije na Velikim jezerima. Malo, izdvojeno ostrvo koje okružuje Jezero Superior zove se Ostrvo Rojal. Ovaj nacionalni park je najmanje posećen od svih, ali razlog tome je što je veoma izolovano i udaljeno od kopna. Vožnja trajektom koji kreće sa poluostrva Mičigen traje od 3 do 5 sati. Velika jezera očarala su svakog ko ih je posetio, a Ostrvo Rojal je savršeno mesto za sve one koji žele da se isključe i uživaju u miru i prirodi.

Blog ilustracija: Nacionalni park Ostrvo Rojal u Mičigenu(National Park Isle Royale, Michigan)
Foto: Nacionalni park Ostrvo Rojal u Mičigenu(National Park Isle Royale, Michigan)

10. Nacionalni park Havajski vulkani(Hawai‘i Volcanoes National Park)

Nacionalni park Havajski vulkani pod svojom zaštitom ima veoma specifičan geološki, biološki i kulturni pejzaž koji je jedinstven u svetu. Gde još na planeti možete da se kupate i sunčate na prelepim plažama tokom dana, a uveče iz bezbedne daljine posmatrate kako vulkan izbacuje užarenu lavu krojeći od nje ostrvo? Samo i jedino na Havajima. Mnogima – mesto iz snova. U sklopu nacionalnog parka, na nadmorskoj visini od 4 168 m nalaze se vrhovi dva najaktivnija vulkana na svetu. To su čuveni vulkani Kilauea i Mauna Loa.

Blog ilustracija: Nacionalni park Havajski vulkani(Hawai‘i Volcanoes National Park)
Foto: Nacionalni park Havajski vulkani(Hawai‘i Volcanoes National Park)

11. Nacionalni park Zaliv glečera na Aljaski (Glacier Bay National Park, Alaska)

Nacionalni park Zaliv glečera na Aljaski pokriva 3,3 miliona jutara divljine koju čine planine, prašume, plutajući glečeri, fjordovi, obale i netaknuta priroda. Od površine mora do najviših vrhova planina, nacionalni park Zaliv glečera nudi bezbroj mogućnosti za avanturu i inspiraciju. Plovidba brodom i razgledanje jedne od najvećih zaštićenih zona u svetu, iskustvo je koje se pamti. U okruženju su simpatični ribarski gradići u kojima će Vas dočekati gostoljubivi domaćini. Za sve strastvene pecaroše, ovo je najbolje mesto za pecanje lososa i iverka.

Blog ilustracija: Nacionalni park Zaliv glečera na Aljaski (Glacier Bay National Park, Alaska)
Foto: Nacionalni park Zaliv glečera na Aljaski (Glacier Bay National Park, Alaska)

12. Nacionalni park Denali na Aljaski (Denali National Park, Alaska)

Nacionalni park Denali čini 3 miliona jutara divljine ispresecane mrežom puteva. Tu se nalazi najveća planina Mekinli. Sa vrhom na 6200 m nadmorske visini to je najveća planina na severnoameričkom kontinentu. Planina je skoro preimenovana dobivši ime Denali, po imenu domorodaca. Stari naziv Mekinli dobila je po kopaču zlata iz 19. veka. Vrh planine je treći izolovani vrh u svetu, posle Mont Everesta i Akonkagve. Iako možda nećete da ga osvajate, predeo divljine oko planine vredan je istraživanja. Kris Mekendles, lik iz romana „Put u divljinu“, upravo je odavde započeo život u divljini živeći u napuštenom školskom autobusu sve do svoje prerane smrti 1992. godine. Autobus je još uvek na licu mesta, za sve oni koji žele da ga razgledaju.

Blog ilustracija: Nacionalni park Denali na Aljaski (Denali National Park, Alaska)
Foto: Nacionalni park Denali na Aljaski (Denali National Park, Alaska)

13. Nacionalni park Glečera u Montani (Glacier National Park, Montana)

Nacionalni park Glečera u Montani jedini je nacionalni park koji spaja dve države, tj. SAD i Kanadu. S kanadske strane nalazi se Nacionani park Voterlon jezera. Ova dva parka spojena su u jedan internacionalni park mira osnovan u čast međunarodne borbe za globalni mir. Dođite i iskusite netaknutu prirodu, šume, planinske livade, divlje planine i spektakularna jezera. Sa oko 1200 km staza, ova nacionalni park je raj za avanturiste i zaljubljenike u pešačenje po prirodi. Ovo je oaza mira koja zove sve one koji vape za prirodom i samoćom. Doživite duh prošlosti kroz istorijske brvnare, vidikovce i čuveni „Put ka suncu“. Tu je i trajekt koji spaja SAD i Kanadu. Ako želite da vidite glečere, požurite. Ostalo ih samo 25 od nekadašnjih 150 koliko ih je bilo u 19. veku. Globalno zagrevanje uzelo je svoj danak. Procenjuje se da će do 2030. svi glečeri nestati.

Blog ilustracija: Nacionalni park Glečera u Montani (Glacier National Park, Montana)
Foto: Nacionalni park Glečera u Montani (Glacier National Park, Montana)

14. Nacionalni park Everglejds na Floridi (Everglades National Park, Florida)

Nacionalni park Everglejds na Floridi predstavlja stanište brojnim retkim i ugroženim vrstama poput morske krave, američkog krokodila i neuhvatljive floridskog pantera. To je utočište i mnogih endemskih vrsta. Krajolik je jedinstven i neponovljiv. Prepoznatljiv je širom planete jer je često oslikavan u knjigama, dokumentarnim emisijama i filmovima. Everglejds je močvara koja se prostire na površini od 1,5 miliona jutara. Za ovaj predeo karakteristična vegetacija su mangrove. Zauzima čitav donji špic floridskog poluostrva. Aligatori i krokodili su najveća pretnja, zato ne bi trebalo plivati u ovim vodama. Međutim, ture u čamcima koje pokreću ogromni ventilatori, odlična su ideja. Takođe, priča se da je i pecanje dobro u ovim krajevima.

Blog ilustracija: Nacionalni park Everglejds na Floridi (Everglades National Park, Florida)
Foto: Nacionalni park Everglejds na Floridi (Everglades National Park, Florida)

15. Nacionalni park Bedlends u Južnoj Dakoti (Badlands National Park, South Dakota)

Divlja lepota nacionalnog park Bedlends privlači posetioce iz celog sveta da dođu u Južnu Dakotu. Park se prostire sve do Alberte u Kanadi. Prepoznatljiv je po specifičnim geografskim formacijama koje stvaraju sliku vanzemaljskog predela. Nastale su dugotrajnim procesom erozije i otkrivaju geološke tajne koje sežu sve do vremena kad su dinosaurusi hodali Zemljom pre 70 miliona godina. Oblast privlači i naučnike i avanturiste koji vape za netaknutom prirodom i divljinom. Oblast je pravi prirodnjački muzej na otvorenom, jer obiluje fosilnim ostacima. Park se prostire na površini od 244 000 štiteći prerije sa mešovitom travom gde žive bizoni, ovce visokog roga, prerijski psi i crnonogi tvorovi.

Blog ilustracija: Nacionalni park Bedlends u Južnoj Dakoti (Badlands National Park, South Dakota)
Foto: Nacionalni park Bedlends u Južnoj Dakoti (Badlands National Park, South Dakota)

16. Nacionalni park Kratersko jezero u Oregonu (Crater Lake National Park, Oregon)

Selimo se na severozapad ka Pacifiku, tačnije u saveznu državu Oregon. Tu se nalazi nezaobilazni i fantastični nacionalni park na Kraterskom jezeru. Priča o njegovom nastanku uliva strahopoštovanje. Indijanci su svedočili njegovom nastanku pre oko 7700 godina, kada je nasilna erupcija vulkana pokrenula rušenje visokog vrha. Naučnici se čude njegovoj čistoći: hranjeno kišom i snegom, to je najdublje jezero u SAD i jedno od najčistijih na Zemlji. Umetnici, fotografi i turisti u čudu gledaju njegovu nestvarno plavu vodu i zadivljujuće okruženje na vrhu planinskog lanca Kaskade.

Blog ilustracija: Nacionalni park Kratersko jezero u Oregonu (Crater Lake National Park, Oregon)
Foto: Nacionalni park Kratersko jezero u Oregonu (Crater Lake National Park, Oregon)

17. Nacionalni park Olimpik, Vašington (Olympic National Park, Washington)

Olimpik nacionalni park nalazi se na obali Pacifika na severozapadu SAD, u saveznoj državi Vašington. Obiluje geografskom raznovrsnošću, tamo možete vide sve počevši od obale Tihog okeana, preko planina, šuma, staništa divljih životinja. Nacionalni park Olimpik je pravi raj za zaljubljenike u prirodu. Pruža jedinstvo kontrasta kao što su divlje plaže s jedne strane i planinski vrhovi prekriveni snegom s druge strane, a treću tačku ovog neobičnog trougla čini prašuma. Ovaj prelepi rezervat prirode prostire se na površini od skoro milion jutara.

Blog ilustracija:  Nacionalni park Olimpik, Vašington (Olympic National Park, Washington)
Foto: Nacionalni park Olimpik, Vašington (Olympic National Park, Washington)

18. Nort Kaskejds nacionalni park, Vašington (North Cascades National Park, Washington)

I dalje smo u saveznoj državni Vašington, gde se nalazi mesto koje je raj za bekpekere i kampere. Nacionalni park Nort Kaskejds mesto je netaknute prirode sa planinskim vrhovima prekrivenim snegom i jezerima. Divljina koju presecaju šume i glečeri čini ovaj živopisno predeo. Slogan ovog nacionalnog parka je: „Nort Kaskejds vas zove!“ To je poziv u prirodu, namenjen avanturistima i svima onima koji u njoj uživaju. Ako ovde dođete na kampovanje slušaćete huku vodopada koji se obrušavaju sa planinskih visina ka udolinama pokraj šume. Na ovom području ima oko 300 glečera. Predeo je veoma osetljiv na klimatske promene na Zemlji.

Blog ilustracija: Nort Kaskejds nacionalni park, Vašington  (North Cascades National Park, Washington)
Foto: Nort Kaskejds nacionalni park, Vašington (North Cascades National Park, Washington)

19. Big Bend nacionalni park, Teksas (Big Bend National Park, Texas)

Nacionalni park Big Bend nalazi se u Teksasu. To je magično mesto gde tamne noći obasjava samo zvezdani sjaj. Reke usecaju reljef i klešu kanjone koji stoje postojano poput hramova. U planinama stotine ptica nalazi svoje utočište od pustinjske klime. Ovde cvetaju kaktusi. Svet divljih životinja veoma je raznolik. Nacionalni park nalazi se na granici sa Meksikom, a tu je i čuvena reka Rio Grande. U ovom nacionalnom parku postoje izvori termalne vode. Na zidovima pećina uklesani su crteži iz doba praistorije. Nacionalni park obuhvata i deo pustinje Čihuahua.

Blog ilustracija: Big Bend nacionalni park (Big Bend National Park)
Foto: Big Bend nacionalni park (Big BendNational Park)

20. Nacionalni park Karlsbad Kaverns, Novi Meksiko (Carlsbad Caverns National Park, New Mexico)

Pod zaštitom i okriljem nacionalnog parka Karlsbad Kaverns nalazi se veliki broj pećina. Verovali ili ne, ima ih čak 119! To je impresivan sistem podzemnih hodnika koji je priroda bogato ukrasila pećinskim nakitom. Najpopularnija mesta za obilazak u okviru ovog nacionalnog parka jesu: Velika Odaja i Prirodni Ulaz. Na površini su takođe veoma primamljivi prizori, poput raznih vrsta kaktusa, koji se broje na hiljade. Neobične formacije minerala u vidu stalaktita i stalagmita, koje je priroda klesala hiljadama godina, prostiru se kroz nebrojene odaje. Otkrivene su 1898. godine. Interesantne prirodne formacije minerala dobile su veoma specifična imena, kao što je Stena ledeni breg i Totem. Postoje organizovane pešačke ture, a najbolje je ići u posetu leti, kada noću mogu da se posmatraju jata slepih miševa u letu. Zbog gužvi, trebalo bi izbegavati posete tokom praznika.

Blog ilustracija: Nacionalni park Karlsbad Kaverns, Novi Meksiko (Carlsbad Caverns National Park, New Mexico)
Foto: Nacionalni park Karlsbad Kaverns (Carlsbad Caverns National Park)

21. Zion nacionalni park, Juta(Zion National Park, Utah)

Zion je jedan od najpoznatijih i najomiljenijih nacionalnih parkova u Americi. Za to postoje debeli razlozi. Iako se ne prostire na velikoj površini, na svakom svom kvadratnom metru ima nešto zanimljivo da ponudi svojim posetiocima. Impresivan pogled na oštre planinske vrhove, voda, koja svojom snagom useca kanjone, stene, pećine, tuneli. Za svakog se nađe po nešto. Tu su nebrojene stene za ljubitelje penjanja, kao i staze za one koji više vole šetnju po prirodi. Prepoznatljiv je po crvenim stenama. Najzanimljivije planinarske staze su Angel’s Landing, The Narrows i Canyon Overlook. Inače, reč je o kanjonu reke Virdžin river. Obiđite Kolob kanjon da biste uživali u impresivnom prizoru satkanom od crvenih stena. Zion nacionalni park najbolje je posetiti tokom zime, jer je tad najmanja gužva, s tim što treba da se pripremite na sneg i led.

Blog ilustracija: Zion nacionalni park, Juta(Zion National Park, Utah)
Foto: Zion nacionalni park, Juta(Zion National Park, Utah)

22. Stenovite planine Nacionalni park, Kolorado (Rocky Mountain National Park, Colorado)

Nacionalni park Stenovite planine spada u jedan od najposećenijih. Ljubitelji prirode maštaju o miru i tišini, a ne o gužvi i čekanju u redovima. Na žalost, kada neki park prirode postane u tolikoj meri atraktivan za turiste i posetioce, onda se teško nalazi vreme kada je on prazan i kada se zaista može uživati u istinskoj prirodi. Rocky Mountain je na samom vrhu liste popularnosti, zato je preporuka da zaista poranite kako biste sreli što manje ljudi i lako našli mesto za parkiranje. Ono što vas očekuje jesu prelepi pejzaži, ravni popločane kamenom, zimzeleno drveće, žubor planinske reke i sve to ispresecano planinarskim stazama, proplancima i vidikovcima. Obujte udobne planinarske cipele, ponesite sve što treba u rancu i uživajte u nezaboravnim turama kroz mesto koje krije istinske prirodne lepote.

Blog ilustracija: Stenovite planine Nacionalni park, Kolorado (Rocky Mountain National Park, Colorado)
Foto: Stenovite planine Nacionalni park, Kolorado (Rocky Mountain National Park, Colorado)

23. Nacionalni Park Američka Samoa (National Park of American Samoa)

Daleko od kopna, u središtu Pacifika krije se jedno prelepo mesto, koje vredi otkriti i posetiti. To je Američka Samoa. Ovo je jedini američki nacionalni park koji se nalazi na južnoj polulopti. Sastoji se od deset prelepih tropskih ostrva. Naseljavaji ih domoroci, ali ipak to su biseri netaknute, divlje prirode. Prelepe plaže, palme, prekrivene vulkanske kupole, šume i koralni grebeni – čine sliku Američke Samoe. Najposećenija ostrva su Tutuila i Pago Pago. Najbolje je odsesti u privatnom smeštaju, kod samoanske porodice, kako biste se upoznali sa lokalnim načinom života i običajima iz prve ruke. Vreme idealno za posetu je od juna do septembra, jer je to sezona bez padavina.

Blog ilustracija: Nacionalni Park Američka Samoa (National Park of American Samoa)
Foto: Nacionalni Park Američka Samoa (National Park of American Samoa)

24. Haleakala Nacionalni Park, Havaji (Haleakala National Park, Hawaii)

Nacionalni park na Havajima, koji je potpuno drugačiji od svih ostalih. Da li biste voleli da se popnete na vrh ugašenog vulkana? Potom da se spustite do obale okeana? To sve Haleakala nudi svojim posetiocima. Visoka vulkanska formacija, koja nadmašuje 3000 mnv, nadnosi se nad gradom Maui. Okružuju je vodopadi i sve tako do obale Pacifika. Stanište je retkih endemskih vrsta. Omiljene staze za šetnju često se nalaze iznad oblaka, čineći ovo mesto nestvarnim. Kada je najbolje isplanirati putovanje? Iako su zime blage, treba ih izbegavati zbog sezone obilnih padavina. Isto važi i za leto, tako da je idealno doći u zimu ili u proleće.

Blog ilustracija: Haleakala Nacionalni Park, Havaji (Haleakala National Park, Hawaii)
Foto: Haleakala Nacionalni Park, Havaji (Haleakala National Park, Hawaii)

25. Nacionalni park Grand Teton, Vajoming (Grand Teton National Park, Wyoming)

Ovaj nacionalni park stvoren je za sve one koji vole šetnje po prirodi. Nije neophodno da budete preterano fizički spremni, važno je da ste ljubitelj prirode i da uživate u svim blagodetima koje vreme provedeno u njoj nosi. Planinarenje u pravom smislu te reči. Idealno vreme je onda kada ima najmanje posetilaca. To je u toku jeseni, kada je sve ukrašeno zlatnom bojom opalog lišća koje šušti pod stopalima. Posetiocima se preporučuje da ne propuste vožnju kroz nacionalni park, naročito uz jezero Dženi ili planinu Signal. Naravno, obavezno se provozajte čamcem po jezeru, iskustvo je nezaboravno.

Blog ilustracija: Nacionalni park Grand Teton, Vajoming (Grand Teton National Park, Wyoming)
Foto: Nacionalni park Grand Teton, Vajoming (Grand Teton National Park, Wyoming)

26. Katmai nacionalni park, Aljaska(Katmai National Park, Alaska)

Nacionalni park koji je poznat po medvedima i njihovom lovu na losose. Pre nego što započne zimski san, nacionalni park održava tradiconalnu proslavu „Debelog medveda“. Međutim, osim medveda, brze planinske kristalno čiste vode i gozbe od lososa, Katmai je poznat i kao dolina deset hiljada dimova, zbog pejzaža koji oduzima dah, a koji je nastao kao posledica vulkanskih erupcija nastalih pre storinu godina. Nacionalni park Katmai otvoren je tokom letnje sezone, s tim što su jul i septembar najbolji meseci za posmatranje medveda.

Blog ilustracija: Katmai nacionalni park, Aljaska(Katmai National Park, Alaska)
Foto: Katmai nacionalni park, Aljaska(Katmai National Park, Alaska)

27. Nacionalni park Kobuk dolina, Aljaska (Kobuk Valley National Park, Alaska)

Nacionalni park Kobuk dolina, okružuje istoimenu reku na Aljasci. Ovaj nacionalni park predstavlja jedinstveno i nesvakidašnje mesto. Ima najmanji broj posetilaca, zbog udaljene lokacije. Živi svet je raznolik. Ovuda prolaze severnoamerički irvasi tokom svoje godišnje migracije. Prizor je zaista impresivan. Najbolje je doći u posetu tokom proleća ili jeseni jer se tada dešava migracija.

Blog ilustracija: Nacionalni park Kobuk dolina, Aljaska (Kobuk Valley National Park, Alaska)
Foto: Nacionalni park Kobuk dolina, Aljaska (Kobuk Valley National Park, Alaska)

28. Nacionalni park Gejtvej Arč, Mizuri (Gateway Arch National Park, Missouri)

Pre svega, ovo je najmanji nacionalni park po površini. Prostire se na svega 200 hektara. Ujedno, ovaj nacionalni park razlikuje se od svih drugih. Nije u pitanju rezervat prirode u pravom smislu te reči, već urbani park, koji se tek 2018. godine pridružio listi od 63 nacionalna parka u SAD. Nalazi se u sred Sent Luisa, a obilazak ne podrazumeva klasično šetanje i planinarenje, već putovanje kroz istoriju. Njegov zaštitni znak je ogroman spomenik u obliku luka, po kome je nacionalni park dobio naziv. Spomenik simbolizuje širenje SAD-a u pravcu zapada.

Blog ilustracija: Nacionalni park Gejtvej Arč (Gateway Arch National Park, Missouri)
Foto: Nacionalni park Gejtvej Arč (Gateway Arch National Park, Missouri)

M. K.
Back to Top