Mirandre Blog: Razlika između PVC i uPVC stolarije

Registruj se
Prijavi se

Razlika između PVC i uPVC stolarije

Svi ste čuli za PVC stolariju. Da li znate šta je uPVC stolarija? Koja je razlika i da li je reč o istoj stvari? Kako biste suštinski razumeli razliku u kvalitetu PVC stolarije, treba da upoznate i ove pojmove.

Kada se na tržištu pojavi proizvod koji je izdrljiv, kvalitetan postojan, jeftin i prijemčiv kao što je to već decenijama slučaj kada je u pitanju PVC stolarija onda je jasno zašto je potražnja za njim povećana. Spisak prednosti koje možemo staviti na listu je dugačak, a stavke na njemu govore u prilog tome zašto je broj kupaca sve veći. Priča se o kvalitetnoj i nekvalitetnoj PVC stolariji. Zar nije PVC materijal koji bi trebalo uvek da bude istog sastava? Ako bismo podelili svu PVC stolariju na onu koja spada u kvalitetnu i onu koja to nije, neko bi pomislio da je razlika u finalnoj obradi, kvakama, šarkama, bravama i slično, a da je materijal sam po sebi isti. Mada, to nije tačno, zato što se pod jednim nazivom kriju dva različita pojma. Skraćenica PVC znači polivinil hlorid. To je hemijsko jedinjenje koje u sebi sadrži ugljenik, vodonik i hlor. Ima veoma široku primenu u građevinarstvu, ali i u drugim industrijama.

Blog ilustracija: Razlika između PVC i uPVC stolarije


Foto: Mirandre

Kako se prave PVC prozori i vrata? Da bi se napravio prozor od PVC-a potrebno je da se prvo napravi profil koji se koristi za ram prozora. On se dobija uz pomoć posebnih mašina ekstrudera. U njih se ubacuje plastična masa. Profil nastaje tako što se ona izbacuje pod pritiskom. Kompjuterski se dalje određuju dimenzije kako bi se uradilo precizno sečenje. Profili se lepe kako bi se napravio ram prozora. Ne koristi se lepak već postupak kojim se uz pomoć visokih temperatura radi zavarivanje. Ovaj postupak naziva se termoplastično zavarivanje. U zavisnosti od sastava plastične mase koja se koristila u procesu, dobijamo i krajnji rezultat, tj. vrstu PVC profila. Naime, ova plastična masa nije uvek ista. U nju se dodaju primese. To su plastifikatori koji imaju ulogu da je učine elastičnijom i savitljivijom. Tako se ona kasnije lakše obrađuje. Jasno je da kada su u pitanju vodovodne cevi ili plastični elementi koji se koriste za izradu sanitarija na primer, da onda masa treba da bude elastična kako bi se lakše oblikovala i savijala. Ali, kada je reč o vratima i prozorima, za njih je čvrstoća najvažnija. Zato se plastifikatori ne dodaju uvek plastičnoj masi, već se to čini u skladu sa namenom.

Za proizvodnju PVC stolarije koriste se profili u koje nisu dodati plastifikatori. To je uPVC stolarija ustvari. Dodatno slovo „u“ na skraćenici za PVC je od engleske reči un-plasticised što znači da nije plastificiran. Osobine ovog materijala čine ga idealnim za izradu PVC stolarije jer je u odnosu na plastificirani PVC on znatno izdržljiviji i čvršći. Otporan je na atmosferske uticaje, kao i na UV zračenje. Ne sadrži nikakve toksične materije koje se oslobađaju na visokoj temperaturi, a pored toga otporan je na visoke temperature. Još jedna od veoma važnih stavki je da se može reciklirati i to čak do 8 ciklusa. Nije skupa tehnologija njegove izrade, te se finalni proizvod može ponuditi kupcima po povoljnim cenama.

Inače, kada se kod nas kaže PVC stolarije, misli se na uPVC stolariju. Međutim, ovaj drugi termin nije se odomaćio u tolikoj meri. Neplastificirani PVC tj. uPVC pored svih već navedenih svojstava, otporan je na prodor mikroorganizama, insekata i drugih životinja, koje inače mogu da naprave štetu na drvetu. Ovo je još jedna u nizu prednosti uPVC stolarije. Pored toga, već više puta do sad bilo je reči o tome kako je to odličan izolator. Pruža odličnu termo, hidro i zvučnu izolaciju.

Na ovu listu prednosti dodajemo i još jednu dobro poznatu stavku a to je da kod uPVC stolarije, za razliku od drvene, nema farbanja i periodičnog lakiranja zaštitnim sredstvima. Ona je otporna na vlagu i koroziju. Jednom rečju, uPVC stolarija je idealna po svim svojim karakteristikama. Garancija proizvođača, koja se odnosi i na mehanizme kao što su brave, šarke i kvake seže do perioda od desetak godina, ali stvarni vek trajanja uPVC stolarije je višestruko duži. Ona se lako čisti i održava, a za to se mogu koristiti razni deterdženti za pranje stakla i prozora, jer ovaj materijal je veoma otporan i na razne hemikalije.

Ako je uPVC tako idealan, šta je onda sa PVC-om, kada mu oduzmemo to inicijalno u slovo? To je onda plastificirani PVC koji je odličan za neke druge namene, a ne za pravljenje stolarije. Dodavanjem plastifikatora u plastičnu masu od koje se dobija PVC njegova svojstva se menjaju tako da postaje znatno elastičniji i savitljiviji. Nije otporan na visoke temperature, a ako se zapali onda ispušta veoma toksične i kancerogene materije. To predstavlja veliku ekološku opasnost jer se plastični otpad koji je napravljen od plastificiranog PVC-a baca na deponije. Kada se on zapali vazduhom se šire otrovi koji su veoma opasni za udisanje. Zato nikad ne treba paliti ili ložiti plastiku i plastični otpad. Mana ovog neplastificiranog PVC-a je i u tome što se teško reciklira, praktično u jednom ciklusu može da se iskoristi samo minimalan procenat. Ali, čemu on onda služi. uPVC je krut i neelastičan i samim tim odličan za pravljenje vrata i prozora, ali od njega se ne mogu praviti kanalizacione i vodovodne cevi koje imaju određen promer, savijaju se i oblikuju u proizvodnji. Pored cevi plastificirani PVC se koristi i za pravljenje raznih plastičnih masa od kojih se proizvode igračke, izolacione mase koje se koriste u građevinarstvu, plastične kutije, ambalaža i slično. Vodootporan je, pa je zato njegova upotreba široka. Međutim, treba upozoriti da se od ove vrste PVC-a nekada pravila čak i stolarija. To je nekvalitetna stolarija, koja još ponegde može da se nađe. Njen vek trajanja je kraći, a činjenica da nije otporan na visoke temperature stvara zabrinutost jer svi znamo da prozori i vrata mogu biti izloženi direktnom sunčevom zračenju. Veoma kratak rok trajanja od svega desetak godina, kao i činjenica da ga izlaganje visokim temperaturama čini šetenim za zdravlje učinile su da se ova vrsta PVC-a više ne koristi za izradu stolarije.

Kada odlučite da zamenite stare prozore i vrata, raspitajte se dobro kod proizvođača od kog materijala su napravljeni, tj. da li je reč o uPVC-u ili o PVC-u. Obavezno mora biti neplstificirani PVC, odnosno uPVC.

Pročitajte još:

- Otpornost PVC stolarije na vlagu i atmosferske prilike

M. K.
Back to Top