Mirandre blog: Tri dijamanta, naravno – Mitsubishi

Registruj se
Prijavi se

Tri dijamanta, naravno – Mitsubishi

Možda prevod Mitsubishi sa japanskog jezika i nije najprecizniji jer se ova reč može prevesti na više načina ali je ipak ovo najbolji prevod imena koje većina ljudi, bar onih koji su iole zainteresovani za polje autoindustrije, poznaje i poštuje. Šta vam, osim znaka koji predstavlja tri dijamanta crvene boje još pada na pamet kada čujete ili pročitate Mitsubishi? Sigurno su to lepi, elegantni automobili koji plene svačiju pažnju gde god da se pojave.

Mitsubishi Group je konglomerat, grupa japanskih autonomnih multinacionalnih kompanija koje se bave zaista najrazličitijim poslovima a pri tom dele zajednički brend, imaju zajednički zaštitni znak i nasledstvo. Danas su najpoznatiji po svojim vozilima a originalni auto delovi Mitsubishi lako su dostupni zahvaljujući mreži prodavaca koja postoji na našem tržištu.

Osnovni vid poslovanja Mitsubishi kompanije je privredna grupacija ili keiretsu. Ovaj organizacioni vid podrazumeva da je grupacija neformalnog karaktera i kao takva je veoma karakteristična za celokupnu japansku privredu u drugoj polovini prošlog, 20. veka. Privredne grupacije tipa keiretsu nisu i ne predstavljaju pravno lice. Mitsubishi grupa se sastoji od različitih kompanija ali ne u smislu podružnica. Sve ove kompanije su u suštini nezavisne i nijedna nema status lidera u grupi, bar ne formalno. Kompanije – članice grupe trguju svojim akcijama međusobno, unutar grupe. Akcije Mitsubishi grupe ne postoje i ne može ih se kupiti.
Blog ilustracija: Auto delovi Mitsubishi Foto: Christian Lupo, Pixabay
Iwasaki Jataro je 1870. godine osnovao svoju kompaniju i dao joj ime koje i danas nosi – Mitsubishi. Jatarova kompanija nije se od samog starta bavila proizvodnjom automobila. U početku svog postojanja je proizvodila brodove. Nešto kasnije bavila se iskopavanjem uglja. Vremenom se osnovna kompanija podelila na nekoliko manjih kompanija koje su preuzele različite interesne sfere kao sfere svojih delatnosti, od proizvodnje brodova, vozova, aviona, preko proizvodnje stakla, papira, ulja, električnih proizvoda...do proizvodnje vozila različitih namena i automobila različitih tipova. Takođe se kompanija Mitsubishi bavi finansijskim ulaganjima. Bankarstvom i osiguranjem, trgovinom nekretninama, ima svog udela u teškoj industriji, proizvodnji i preradi čelika, pod njenim imenom proizvodi se i hrana i neke vrste pića, učestvuju na tržištu hemijske industrije…Ne treba zaboraviti ni proizvodnju cementa, bakra i aluminijuma i električnih materijala. Proizvode i olovke, optičke proizvode i instrumente, učestvuju u naftnoj industriji i farmaceutskoj industriji. S obzirom na pokrivenost sfera delatnosti, jasno je da ova kompanija pokriva ogroman deo svakodnevnih potreba i to ne samo u Japanu, već je moćna i na svetskom tržištu svega napred nabrojanog.

Proizvodnja automobila od strane Mitsubishi kompanije datira još iz 1917. godine kada je Mitsubishi Shipbuilding Co proizvela i plasirala svoj Mitsubishi Motors model A. Ovaj model je ustvari bila potpuno ručno napravljena limuzina koja je imala sedam sedišta i bila je zasnovana na Fiatovom vozilu Tipo 3. Troškovi proizvodnje ovog vozila nisu bili mali i cena koštanja prevazilazila je cene rivalskih automobila proizvedenih u Americi i Evropi. Masovna proizvodnja je brzo obustavljena, 1921. godine pošto su proizvedena ili bolje rečeno napravljena samo 22 ova vozila.

Mitsubishi Shipbuilding spojen je sa Mitsubishi Aircraft Co i to 1934. godine i bila je poznata pod imenom Mitsubishi Heavz Industries. Tih godina ova kompanija bila je najveća privatna kompanija u Japanu. Istini za volju, ova kompanija je bila usmerena na proizvodnju aviona, železničkih vagona, mašina i brodova. Pa ipak je 1947. godine proizveo prototip PKC33, limuzinu za vojne potrebe. Ovaj prototip predstavljao je prvi putnički automobil proizveden u Japanu a koji je imao stalni pogon na sva četiri točka. Kada je kompanija Mitsubishi 50 godina kasnije tražila idejno rešenje za sportske automobile ali i pokušavala da uspostavi uspešniju prodaju, imala je ovaj model koji je vešto iskoristila nakon toliko vremena.
Blog ilustracija: Auto delovi Mitsubishi Foto: Brixton, Pixabay
Neposredno po završetku Drugog Svetskog rata kompanija Mitsubishi se vratila proizvodnji vozila. Nastavili su da proizvode autobuse Fuso. Osmislili su i počeli da proizvode malo teretno vozilo koje se kretalo na tri točka i zvalo se Mizushima. Popularan je bio skuter proizvođen tih posleratnih godina i koji se zvao Silver Pigeon. Japanski industrijski konglomerati – Zaibatsu koje su kontrolisale porodice bili su rasformirani po naređenju savezničkih sila 1950. godine. Tako je Mitsubishi Heavy industries podeljena regionalno na tri oblasne kompanije, istočnu, zapadnu i centralnu a sve tri su bile neposredno uključene u razvoj i proizvodnju motornih vozila.

Pedesete i šezdesete godine prošlog veka Japanu su donele privredni i ekonomski prosperitet. Otvarana su mnoga radna mesta, plate su rasle, udobnije se živelo pa je i ideja o porodičnom automobilu i serijskoj proizvodnji istog sve više uzimala maha. Centralna podružnica kompanije Mitsubishi je uspostavila automobilsku proizvodnju još 1953. godine i početkom šezdesetih je predstavila Mitsubishi 500. Ovo je bila limuzina koja je bila namenjena masovnoj proizvodnji i prodaji. 1962. godine sledili su modeli Minica kei i Colt1000koji je bio prvi u svojoj liniji porodičnih automobila. Mitsubishi je dve godine kasnije,1964. Godine predstavio svoj najveći putnički automobil Mitshubishi Debonair namenjen isključivo japanskom tržištu. Mada mu to nije bila primarna namena, ovo vozilo koristili su viši rukovodioci kao službeno vozilo.

Potražnja za drumskim vozilima je tokom pedesetih godina sve više rasla i kompanija Mitsubishi je svoja tri pogona proširila a uskoro i objedinila i preorijentisala u proizvodnju vozila. Podaci govore da je kompanija 1966. godine proizvela 75.000 vozila. Tih godina kompanija Mitsubishi je proizvela i uspešno predstavila model nazvan Mitsubishi Galant, tačnije 1969. godine. Prodaja ovog tipa vozila bila je pokazatelj koji je opredelio čelnike kompanije da se usmere na proizvodnju vozila. U aprilu 1970. godine formirana je Mitsubishi Motors Corporation a kasnije samo Mitsubishi Motors pod kojim imenom nam je kompanija poznata i danas.

Mitsubishi Motors Corporation je sedamdesetih godina prošlog veka intenzivno širila svoju poslovnu strategiju u pravcu povećenja izvoza i širenja tržišta u svetskim okvirima. U okviru ove poslovne strategije Mitsubishi je sklapao saveze sa dobro etabliranim svetskim automobilskim kompanijama pa je stoga 15% udela u novoosnovanoj automobilskoj kompaniji prodao svetski poznatom automobilskom gigantu Chraisleru, 1971. godine. Chraisler je počeo da prodaje Galant u Americi pod imenom Dodge Colt, a čija je početna prodaja iznosila više od 25.000 vozila tokom prve godine prodaje. Ovo vozilo u Australiji se prodavalo pod imenom Chraisler Sigma.

Do kraja sedamdesetih godina prošlog veka proširena je i uspostavljena mreža distributivnih i prodajnih centara širom Evrope pripadajućih brendu Colt. Kompanija Mitsubishi nastojala je da direktno počne da prodaje svoja vozila. Prodaja Mitsubishijevih vozila je drastično porasla. O tome govore podaci da je 1973. godine kompanija prodala nešto više od 500.000 vozila a samo pet godina kasnije, znači 1978. godine skoro milion vozila. Tih godina je Chrisler počeo da prodaje tipove Dodge Challenger i Plimouth. Uskoro dve kompanije neće više biti zadovoljne saradnjom.

Previranja na svetskom ekonomskom tržištu ranih osamdesetih godina odrazile su se na poslovanje u auto industriji pa je tako Chraisler prodao svoj australijski deo proizvodnje i prodaje nazad Mitshubishi kompaniji ne bi li izbegao neminovan bankrot.
Blog ilustracija: Auto delovi Mitsubishi Foto: Dariusz Sankowski, Pixabay
Osamdesete godine obeležile su poslovanje Mitshubishi kompanije pokušajem prodora i širenja na američkom tržištu ali pod originalnim imenom i brendom. Ograničavajući ugovor sa Chraislerom je napokon postao nevažeći i Mitsubishi je početkom devedestih godina pokrenuo svoju prvu veliku reklamnu kampanju na američkoj nacionalnoj televiziji. Planovi su podrazumevali da se od stotinjak distributera u oko 25 saveznih država distributivna mreža proširi na više od 300 distributera. Tih godina rastuće tenzije između kompanija Chreisler i Mitsubishi su se normalizovale i odluka da se ujedine dovela je do pravog poslovnog uspeha u proizvodnji i prodaji. Predstavljene su i puštene u prodaju nove linije kompaktnih i subkompaktnih automobila i prodaja je krajem devedesetih dosegla dva miliona prodatih vozila. Poslovanje se nezaustavljivo širi na Filipine, Maleziju i Tajland.

Novi model Mitsubishi Pajero ubrzo je postao popularan širom sveta a ne samo u matičnom Japanu sa svojim pretrpanim ulicama. Tih devedesetih godina Mitsubishi je predstavio i novi model Diamante koji je osvojio svetsko tržište lako i brzo kao i njegov prethodnik Pajero.
Blog ilustracija: Auto delovi Mitsubishi Foto: mickatuning69, Pixabay
Japanski proizvođači nisu bili sasvim uvereni da bi se proizvodnja SUV vozila i lakih kamiona i Japanu naročito isplatila, naročito nakon Hondinih teškoća u koje je zapala nakon smrti svog osnivača. Pa ipak, jedan od čelnih ljudi kompanije Mitsubishi je pokušao da sprovede naizgled nemoguć plan. Usmerio je velika sredstva za razvoj i proizvodnju SUV vozila i rizikovao. Rizik mu se mnogostruko isplatio! Mitsubishijeva veoma široka lepeza vozila sa pogonom na sva četiri točka, počevši od Pajero Mini modela do Delica Space Gear modela koji je zapravo putnički kombi je inicirala masovnu kupovinu SUV vozila širom Japana i na taj način je Mitsubishi skočio i u prodaji i u popularnosti na domaćem tržištu a ni svetsko nije ostalo imuno na njihove nove modele SUV vozila.

Kako svetsko tako ni naše domaće tržište automobila i vozila nije ostalo imuno na Mitsubisnijeve modele automobila, naročito SUV modela iz devedesetih godina ali ni na najnovije sportske modele sa pogonom na sva četiri točka i sve više električne automobile sa litijumskom baterijom. Mitsubishi je jedan od popularnijh brendova na našim ulicama i putevima i ako ste srećni vlasnik nekog od Mitsubishijevih vozila, verovatno znate da nije preterano teško snabdevati se delovima za većinu tipova vozila, bar onih najzastupljenijih kod nas. Za tipove Pajero, Mitsubishi Lancer, Mitsubishi Space Star, Mitsubishi Carisma, Mitsubishi Colt, Outlander, L200 i Mitsubishi Eclipse delove možete nabaviti veoma brzo i lako. Zaista nije teško pronaći ovlaštene servise i distributere originalnih auto delova za većinu tipova Mitsubishijevih vozila kod nas, jer ih ima dovoljno na našem tržištu pa vozači dotičnih ne treba da se plaše neuspeha u potrezi za odgovarajućim delovima. Tu su i delovi za Galloper, Santamo, 300GT, Canter, Mitsubishi Cordia, Mitsubishi Galant, Grandis, L200, L300, L400, Montero, Sappooro, Sigma, Space Wagon, Starion, Tredia, Pinin, Space Runner, Endeavor, ASX…

Svi smo svesni da nivo zagađenosti naše životne okoline odavno nije u skladu sa zdravstvenim standardima. Većina nas se trudi da da svoj lični doprinos na naki način održivosti pa se sve više nas odlučuje da kupi dostupne i cenom relativno povoljne hibridne plug – in automobile i vozila. Mitsubishi kompanija je razvila ali i dalje usavršava nove tehnologije ovih automobila pa i kada su servisi i delovi za ova vozila u pitanju, nema potrebe za brigom. Dovoljno je osposobljenih inženjera i mehaničara ali i stručnjaka u izboru i prodaji delova koji vas i vaše vozilo pokrivaju u svakom pogledu vaših potreba.

Preporuka je da kupujete samo originalne Mitsubishi auto delove za svoje vozilo. Na taj način ćete omogućiti svom vozilu neometan rad i postizanje punih performansi kao kada je tek sišlo sa proizvodne trake a sebi, svojim saputnicima i ostalim učesnicima u saobraćaju bezbednost jer je ona na prvom mestu. Bez brige, zaista je moguće pronaći bezmalo sve one Mitsubishi auto delove koje tržite, i za starije i za novije ali i za najnovije Mitsubishijeve modele vozila i automobila.
J. S.

Pročitajte još:

- Bez Mercedesa - nezamislivo
Back to Top