Auto boje i auto lakovi
Farbanje automobila skoro uvek prepuštamo profesionalcima. Auto boje i lakove uglavnom kupuju servisi koji se bave limarijom, lakiranjem i farbanjem. To je posebna nauka, ali i ako stručnjacima treba savet i pomoć, tu su iskusni prodavci da pomognu. Takođe, u prodavnicama boja za automobile mogu izaći u susret kada su posebni zahtevi u pitanju. Danas je moguće lako naručiti neku posebnu farbu iz inostranstva, ako je to ono što tražite, a ovde je nema na tržištu. Međutim, poštarina, tj. dostava može da bude skupa. Zato uvek proverite u dobroj prodavnici boja za automobile da li to imaju ili da li mogu da naruče i po kojoj ceni. Zbog svoje široke mreže dobavljača, verovatno će do tog proizvoda doći lakše, brže i jeftinije nego neki pojedinac. Ko pita ne skita. Što se tiče auto boje, dobro opremljene prodavnice imaju pun asortiman boja sa paletama koje broje više miliona boja i nijansi. Tu je oprema za farbanje, kao i zaštitu tokom farbanja. Sve što vam je potrebno kupićete na jednom mestu.

Foto: Manolo Franco, PixabayAuto boje – transformacija vozila
Kao što svako od nas može da doživi takozvani glow up, kako se to danas popularno kaže, isto tako izgled automobila u potpunosti možemo promeniti i poboljšati kvalitetnom novom bojom. Dobra stvar je da je na današnjem tržištu izbor veoma velik i da se u ponudi mogu naći nove vrste auto boja, koje u prošlosti nisu ni postojale. Pored novih vrsta, tu je i bezbroj nijansi. Iako konačan broj različitih boja za automobile postoji i on je reda veličina više miliona, to je za naše oko praktično bezbroj, zato što kompjuterski namešane nijanse koje imaju približne brojeve izraženo heksadecimalnim sistemom, ljudsko oko ne može ni da razlikuje. Zato kažemo da je danas moguće napraviti bilo koju boju koju ste zamislili i njome ofarbati svoj automobil ili neko drugo vozilo. Farbanju prethodi priprema, koja ima za cilj da se otklone razni nedostaci vidljivi na karoseriji. Kada je kompletan proces farbanja automobila konačno gotov, dobijamo rezultat koji prevazilazi puku promenu boje. Karoserija je osvežena, podmlađena, otklonjena je rđa, ogrebotine i uz limarske radove i eventualna udubljenja. Sveže ofarbani auto je doživeo željenu transformaciju. Izgleda kao nov i kao da je upravo izašao sa fabričke trake. Farbanje automobila kvalitetnim auto bojama je jeftin i pouzdan način da podmladimo svoje vozilo i da mu podignemo cenu, bilo da imamo nameru da ga prodajemo ili ne. Međutim, da bismo postigli to što želimo, auto boja mora biti kvalitetna. Osim estetskog napretka, dobijamo i zaštitu karoserije u vremenu koje sledi. Jednim udarcem dve muve – lepši izgled i produžen životni vek mašine koja nam je neizostavni deo svakodnevnog života. Bilo da vam je u planu ulaganju u kupovinu novog automobila, ili ne, svakako da treba da se potrudite da onaj koji trenutno imate i vozite očuvate što bolje i da vam duže traje.

Foto: Daniel Holan, PixabayAuto boje nekad i sad
Ako mislite da su auto boje jednostavne hemijske mešavine koje su od pamtiveka bile takve kakve danas imamo, varate se. U davnoj prošlosti je manjkala i raznolikost boja tj. više nego bogata paleta koju već decenijama koristimo. Tako, na primer, u prvim decenijama dvadesetog veka, tačnije od 1914. do 1926. godine Ford je nudio svoj model T isključivo u crnoj boji. Sam Henri Ford je jednom prilikom izjavio da kupac može imati auto bilo koje boje, samo to mora biti crna. Međutim, njegova fasciniranost crnom bojom nema neko duboko estetsko ili filozofsko značenje. Razlozi su čisto ekonomske prirode. Jeftinije je bilo proizvesti svaki automobil u identičnoj nijansi, ovog puta crnoj. Tako da Henri Ford nije bio neki preterani ljubitelj crne boje, već je jednostavno gledao kako da napravi što bolju računicu za što veći profit kompanije. Davnu prošlost karakteriše i to da su auto boje bile uljane. Farbanje karoserije automobila uljanim bojama daleko je za nama. Ove boje bile su nepraktične iz više razloga. Jedan od njih je taj da su bile potrebne nedelje da se one osuše, što je produžavalo proces farbanja i činilo ga komplikovanim i nerentabilnim. Dovoljno je da morate obezbediti prostor u kome će se vozila ofarbana na ovaj način, dugo i sporo sušiti, a da se pri tom farba ne umrlja ili ošteti zbog uticaja sredine ili drugih interakcija. Trebalo je nanositi sloj po sloj i čekati da se svaki osuši. Pipav i dugotrajan posao, koji pada u vodu ako se napravi greška u nekoj od faza. Zamislite samo auto boju koja treba da se suši više nedelja. Za to vreme na nju će napadati prašina gde god da se ofarbani auto nalazi. Ova vrsta auto boje sada je deo istorije. Zamenile su nove, raznovrsnije i po svojim karakteristikama, potpuno drugačije boje. Savremene automobilske boje razlikuju se po svojoj gustini, tvrdoći i elastičnosti. Za njihovo pravljenje koristi se mnoštvo materijala kako bi se postigla raznovrsnost karakteristika.

Foto: Noel Bauza, PixabayOd čega se sastoje auto boje
Boje u automobilskoj industriji imaju više komponenata. Pre svega, treba naglasiti da kada je reč o auto bojama, ne možemo a da ne pomenemo sve one prateće proizvode koji se prodaju u istim prodavnicama, a nisu konkretno boje kojima ćete ofarbati svoje vozilo. Površinu je neophodno pripremiti i za to treba koristiti kvalitetan materijal, kako bi se nakon nanošenja boje i pravilnog sušenja, mogao očekivati željeni rezultat. Međutim, konkretno kada je reč o samim auto bojama, svaka od njih sastoji se od nekoliko komponenata. Tu je, pre svega, pigment koji daje boju. Zatim, pored toga u sastav auto boje ulazi i vezivno, tj. vezivni materijal koji sve elemente drži na okupu. Na kraju, svaka boja ima i rastvarač. Vrsta auto boja ima puno. Razlikuju se po sastavu, kvalitetu i ceni. Za koju ćete se odlučiti zavisi od toga šta je to što želite da postignete kao konačan rezultat, ali i od toga koliki budžet ste namenili za farbanje automobila. Prilikom kupovine i odabira odlučujete se za onu opciju koja daje najbolji odnos cene i kvaliteta, a da pri tom ta boja donosi onaj efekat koji želite da postignete.

Foto: Fatima Valer, PixabayPravilan izbor auto boje
Kada birate boju za vaš automobil ili neko drugo vozilo, treba poći od osnovnog pitanja, a to je da li bojite celu karoseriju ili samo neki njen deo. Zašto biste bojili samo delove, a ne sve? Farbanje karoserije ne radimo samo kada hoćemo da promenimo boju vozila, već, što je češći slučaj, onda kada popravljamo neka oštećenja. Bilo da je reč o popravkama koje prethodno uključuju limarske radove ili ne, delimično farbanje podrazumeva da treba naći auto boju koja je u identičnoj nijansi kao i trenutna boja automobila. Čak i kad je reč o bojama kao što su bela ili crna, ni one nisu sve iste. Imaju mnoštvo nijansi, koje naše oko lakše ili teže raspoznaje. A tek kad je reč o drugim bojama, one imaju mnogo tonova, tako da nikako ne možemo auto boju birati odokativno. Neophodno je da tačno utvrdimo šifru tj. broj originalne nijanse i da tačno tu nijansu naručimo i kupimo u potrebnoj količini. Na svu sreću, danas se koriste kompjuteri za tačno mešanje boja. S druge strane, iskusni prodavci znaće da vam preporuče količinu koja je potrebna u vašem slučaju, kako se ne bi desilo da kupite manje boje, te da u sred procesa farbanja morate da trčite u prodavnicu po još. Nekada je potrebno obojiti samo krilo ili vrata, a nekad čitava haubu itd. Ukoliko pak želite da promenite boju vozila ili da potpuno osvežite izbledelu farbu na svom automobilu, onda vam je potrebna veća količina. Možete se odlučiti za istu nijansu u kojoj je vaš auto ili neku veoma približnu kako bi podaci u dokumentima ostali isti. Međutim, ako ipak želite da vaš auto bude neke potpuno drugačije boje jer vam se stara ne sviđa, onda je neophodno da ova promena bude upisana u saobraćajnu dozvolu. Procedura je sledeća: farbanje auta, zatim tehnički pregled na kom se utvrđuje da je boja vozila promenjena i tek nakon toga nova registracija i dobijanje saobraćajne dozvole. Bilo kako bilo, kada je reč o farbanju automobila, važno je odabrati kvalitetne auto boje i posao prepustiti proverenom i pouzdanom majstoru. Konačan uspeh zavisi od toga da li ste izabrali kvalitetan premaz i da li je posao farbanja urađen valjano.

Foto: Mikes-Photography, PixabayNitro auto boje
Nitro boje dobijaju se preradom celulozne. Od kad one postoje, nema više davno prevaziđenih problema sa dugotrajnim sušenjem farbe. On se mogu pakovati u obliku spreja i njihova velika prednost je što se suše odmah. Zahvaljujući ovoj karakteristici stekle su svoju ogromnu popularnost devedesetih godina dvadesetog veka. Međutim, ove boje imaju i jednu manu. Osetljive su na uticaje sredine i neophodno je dodatno poliranje kako bi se dobio sjaj. Uprkos tome, one su pre par decenija ipak bile najbolje rešenje koje se primenjivalo u automobilskoj industriji. Bojenje se vršilo u više slojeva, a svaki se zasebno polirao. Uprkos tome što su danas ove boje prevaziđene, ipak koriste se za oldtajmere i njihovu restauraciju.
Foto: Susanne Jutzeler, Schweiz, PixabayAkrilne auto boje
Kada su u pitanju akrilne boje one su veoma čvrste i postojane. Nanose se u par slojeva i nakon sušenja pružaju dobru zaštitu. Otporne su na uticaje spolja. Akrilne auto boje ne zahtevaju dodatno lakiranje, ali je moguće i to uraditi. Akrilni emajl se tada premazuje slojem laka. Time se postiže poseban efekat dubine, koji je mnogima veoma dopadljiv. Ove boje su bile veoma dugo u upotrebi.
Foto: Toby Parsons, PixabayAlkidne auto boje
Savremenije i naprednije od nitro boja upravo iz razloga što nisu osetljive kao one i štetni uticaji spoljašnje sredine ne mogu ih tako lako narušiti. Ove boje su dobre i zbog toga što nije neophodno da se nanose u puno slojeva, svega dva ili tri. Takođe, ne treba im dodatno poliranje. Za sušenje je potrebna nešto viša temperatura, te se u tu svrhu koriste posebni akceleratori sušenja.
Metalik auto boja
Kada se pomene metalik boja uvek nam je prva asocijacija automobil. Iako ih ima svugde oko nas, nekako ih najviše vezujemo za automobilsku industriju. Kada su se pojavile, bile su pravi hit. Veoma tražena roba, a potražnja za automobilima u nekoj metalik nijansi vrtoglavo je skočila. Bile su sinonim za nešto novo, luksuzno i moderno. Što se tiče samog postupka farbanja, tj. nanošenja auto boje, to isključivo rade profesionalci s iskustvom. Neophodno je ispoštovati više pravila kako bi se dobio željeni sjajni rezultat. To nije posao za amatere ili neki od vaših sledećih uradi sam projekata. Nepravilnim nanošenjem neće se dobiti željeni efekat, tako da ne pokušavajte sami, osim ako niste stručnjak za bojenje automobila.
Foto: PIRO, PixabayAuto boje sa pearl efektom
Biseri, šljokice, štras i sjaj. Ako to želite na svom automobilu, nema problema. Ovakve boje su već godinama u upotrebi. Uživaju sve veću popularnost, naročito kod mlađih vozača. Nijansi je bezbroj, tako da je na vama samo da razmislite i izaberete neku od boja sa palete. Ove boje daju efekat visokog sjaja, dok se vaš auto sija poput dijamanta. Inače, ove boje prati i viša cena. Međutim, ako je to ono što želite kako biste upotpunili izgled svog ljubimca na točkovima onda su ove auto boje pravi izbor za vas.
Foto: Tyler Clemmensen, PixabayAuto boje za zaštitu od korozije
Automobili, tj. karoserije nisu imune na protok vremena i štetni uticaj sredine. Stoga oni vremenom korodiraju. Postoje auto boje koje imaju u sebi elemente koji služe da se neutrališe rđa i stvori zaštitni sloj od njenog daljeg širenja. Ove auto boje sadrže kiselinu koja je razjeda, elemente koji štite metal, čestice kaljenog stakla, kao i silikone koji štite od dubljeg prodora vlage i samim tim od širenja rđe.
Foto: MertSabanci, PixabayEkologija i auto boje
Uvek se traga za novim ekološkim rešenjima, koju će umanjiti štetan uticaj i zagađenje životne sredine. Tako su nastale auto boje na bazi vode. Međutim, i dalje se traga za novim rešenjima i radi na tome da se stvore inovativne formule koje će uz vrhunske performanse biti maksimalno ekološki prihvatljive. Cilj je da se udruže kvalitet, odličan rezultat, trajnost, izdržljivost, lep izgled, te da se eliminiše toksičnost i nepovoljan uticaj na prirodu. U budućnosti ćemo imati sve bolja rešenja koja zadovoljavaju ove zahteve, jer na njima trenutno rade vrhunski stručnjaci u najvećim svetskim kompanijama koje se bave proizvodnjom auto boja i lakova.
Foto: jtaevans, Pixabay