Čikago je najveći grad u američkoj saveznoj državi Ilinois. U SAD, Čikago je treći grad po veličini, dok su od njega veći Njujork i Los Anđeles. Nalazi se na severozapadu, na obali jezera Mičigen, dok kroz njega protiče reka Čikago.
Iako je najveći grad u Ilinoisu i centar svojevrsnog megapolisa, Čikago nije glavni grad, već je ova uloga data Springfildu. Grad
Chicago ima preko 2,6 miliona stanovnika, prema popisu iz 2010. godine. Prostire se na površini od preko 600 km2. Već pomenuti megapolis obuhvata širu gradsku oblast i okolne okruge. Nazvan je Čikagolend i ima preko 10 miliona stanovnika. Drugi veliki grad koji spada u ovaj megapolis je Milvoki.
Čikago ima čuveni nadimak „vetroviti grad“. Zašto je to tako i koje su specifičnosti čikaške klime? Reč je o kontinentalnoj klimi, specifičnoj za Srednji Zapad (Midwest). Nju karakterišu velike temperaturne razlike između godišnjih doba, ali i u toku dana. Ono što je zanimljivo jeste da su u Čikagu zbog raznih klimatskih faktora, moguća temperaturna iznenađenja i varijacije. Istorijski, kraj zime ili početak proleća mogu da budu puni iznenađenja. Na primer, u februaru može da pada sneg, ali se dogodilo da jednom, početkom prošlog veka, zabeležena temperatura oko 30 stepeni i to početkom ovog meseca. Kasnije, u skorijoj istoriji, desilo se da u martu bude prava letnja žega, tj. temperatura od 32 stepena. Istina je da je grad vetrovit, tako da će uvek nositi ovaj prefiks i biti jedna od prvih asocijacija. Velike temperaturne razlike donose sa sobom ledene zime pune padavina i topla leta. Što se tiče minimuma i maksimuma ikad zabeleženih, one iznose -33° i +42°.
Foto: Free-Photos, Pixabay
Čikago postoji od 19. veka. Dobio je status grada 1837. godine, dok se njegov nastanak kao naseljenog mesta, vezuje za 1833. godinu. Teško je poverovati da je ovaj multi milionski grad s početka imao svega 350 stanovnika. Zona današnjeg grada u prošlosti, pre nego što je nasto Čikago, bila je indijansko selo. U njemu je živelo pleme Vea iz grupe Majami. Nakon njih selo je naseljavalo pleme Potavatomi. Upravo iz njihovog jezika vodi poreklo imena grada. U ovoj oblasti rasla je biljka checagou, koja predstavlja vrstu divljeg luka. Od ove reči nastalo je ime Čikago.
Foto: Rick Lobes, Pixabay
Kada posetite Čikago, nezaobilazna atrakcija je jedan od simbola grada – Vilis toranj. To je dvanaesta građevina po visini u svetu, druga na severnoameričkom kontinentu. Visoka je 442 m i ima 110 spratova. Inače, ova zgrada je najviši toranj u Sjedinjenim Državama s koga je moguće razgledanje okoline, otvoreno za javnost. Na njenom vrhu nalazi se posebna atrakcija. Posmatranje tla kroz stakleni pod nekom je zastrašujuće, a nekom uzbudljivo. Svakako, to je doživljaj koji se pamti.
Boravak u Čikagu ne može da prođe bez šetnje ili šetnji po Milenijumskom parku. Park slavi treći milenijum. Mesto je okupljanja svih generacija. Nalazi se u blizini obale jezera Mičigen. Park predstavlja najveću zelenu površinu u Čikagu. U njemu se nalaze mnoge interesantne arhitektonske postavke, kao i savremena umetnička dela u vidu neobičnih instalacija. Još jedan od modernih simbola grada je čuvena skulptura u obliku ogromnog pasulja – Cloud Gate. Ona je poput džinovskog ogledala u kome se ogledaju prolaznici, turisti i vidi se odraz okolnih građevina. Ovo delo britanskog umetnika indijskog porekla, Aniša Kapura, ponosno stoji u Milenijumskom parku. Za razliku od većine umetničkih dela, ovaj spomenik se može dirati rukama. Njegova izgradnja koštala je 23 miliona dolara. Napravljena je od savršeno uglačanog nerđajućeg čelika. Skulptura dobija ono značenje koje mu gledalac podari. Mimo toga, ona nema posebnu priču. Nazvana je „Kapija Oblaka“ zbog toga što se na 80% njene površine ogleda nebo. Kasnije je dobila popularni nadimak „Pasulj“. U parku se nalazi i paviljon Pritzker, u kom se tokom leta održavaju pozorišne predstave, koncerti i projekcije filmova. Leto je idealno vreme i za pravljenje piknika u Milenijumskom parku, dok je zimi u njemu otvoreno klizalište.
Foto: Tobias Brunner, Pixabay
Još jedan od simbola grada je pristanište Nejvi Pir – Navy Pier. Nalazi se na jezeru Mičigen i predstavlja turističku atrakciju broj 1. U okviru njega postoji više šetališta i parkova. Tu su kafe barovi i restorani. Prelepo mesto da se na njemu provede popodne ili čitav dan. Dovoljno je uživati u šetnji i povremeno se osvežiti i odmoriti u nekom od kafića. Odavde možete krenuti na obilazak grada brodom. Pogled sa vode je fantastičan, a postoji veći broj vođenih turističkih tura. Nezaobilazna je i vožnja Feris točkom – panoramom iz koje se pruža jedinstven pogled.
Foto: David Mark, Pixabay
Ako duva vetra ili pada kiša, bolje bi bilo da se sklonite unutra. Nećete gubiti vreme jer Čikago ima više muzeja, koje treba obavezno staviti na spisak nezaobilaznih mesta za posetu. Jedan od najznačajnijih je Prirodnjački muzej -Field Museum of Natural History. Nalazi se na živopisnoj obali jezera, a osnovan je daleke 1893. godine. Od otvaranja 1894, pa sve do današnjih dana bogata zbirka artefakata samo je rasla i dostigla neverovatan broj od preko 40 miliona eksponata. Upoznaćete se sa raznim biljnim i životinjskim vrstama, plemenima iz prošlosti, egipatskim mumijama, izumrlim vrstama, običajima i kulturama raznih naroda i još mnogo toga.
Foto: ArtTower, Pixabay
Ako je dan pogodan za obilazak muzeja, sledeća preporuka je Umetnički institut u Čikagu - Art Institute of Chicago. Lociran je u središtu Grant parka. Muzej je osnovan daleke 1879. godine. Ovo je jedan od najvećih i najstarijih umetničkih muzeja u Americi. Uvek je privlačio veliki broj posetilaca, čak preko milion i po godišnje. Podela postavki u muzeju umetnosti urađena je prema kontinentima, tj. regijama, ali i prema epohama. Tako imamo sektore: američke, afričke, evropske, azijske, indijske umetnosti, zatim savremene i moderne umetnosti, antičke civilizacije itd. Najčuvenije su kolekcije impresionista i post-impresionista. Među njima je veći broj Moneovih dela. Tu su i slike Renoara, Sezana … Praktično najzvučnija slikarska imena nalaze se ovde. Tu su i dela Pikasa, Rembranta, Van Goga, Goje … Muzej, sve u svemu, broji preko 300 hiljada eksponata.
Foto: Charlottees, Pixabay
Da li ste znali da se u Čikagu nalazi jedan od najvećih zatvorenih akvarijuma na svetu. To je Šed akvarijum - Shedd Aquarium. Otvoren je davne 1930. godine. Ima oko 32.500 životinja. Među stalnim stanvnicima akvarijuma su foke, kitovi, delfini, ajkule.
Iste godine kad je otvoren Šed akvariju, osnovan je i Adler planetarijum. Ova značajna institucija posvećena je obrazovanju, očuvanju astrofizike i astronomije. Planetarijum nosi ime svog osnivača, čuvenog biznismena Maka Adlera. Nalazi se na jezeru Mičigen, na severoistočnoj obali severnog kraka. Postavke u muzeju okrenute su ka istraživanju i otkrivanju svemira. Predstavljaju Solarni sistem, Mlečni put, udaljene galaksije, misije na Mesec itd. Veoma je zanimljivo da se u posetu planetarijumu može doći i tokom noći. To je i logično, jer kako drugačije posmatrati zvezdano nebo. Postoji i opcija da prespavate pod otvorenim nebom. Ako niste to znali, onda je trenutak da ovaj neponovljivi doživljaj dodate na svoju listu želja.
Foto: Day_Photo, Pixabay
Na otvorenom prostoru su još neki prelepi parkovi. Među njima se izdvaja dvorište Čikaga – Grant park. U njemu postoji umetnička zona i veći broj bašti. Ima poseban deo za skejtere. Takođe tu je i deo za kućne ljubimce. Omiljeno je mesto porodica sa decom zbog većeg broja igrališta. Međutim, nije to jedini park vredan pomena, tu je i Linkoln park. Lociran je tik uz jezero i imai i zoološki vrt. Ovo je najstariji zoo vrt u Americi, a ulaz u njega je besplatan. Broji preko 200 životinjskih vrsta. Životinjama se posvećuje velika pažnja, veoma su negovane i imaju odlične uslove života.
Foto: Pexels, Pixabay
Čikago nudi puno toga svojim posetiocima. Na listu muzeja treba dodati Muzej nauke i industrije. Kao i mnogi drugi važni objekti i on je otvoren tridesetih godina 20. veka - tačnije, 1933. Upoznaćete istoriju rudarstva vozeći se vozom, prošetaćete se podmornicom iz II svetskog rata. Saznaćete puno toga interesantnog i novog jer muzej ima preko 2 hiljade stalnih eksponata i instalacija.
Najpoznatija ulica, tj. distrikt u centru grada je čuvena Mičigen avenija. Ovde je kvadrat skup kao i na 5. aveniji. To je adresa poslovnih nebodera, skupih prestižnih butika i radnji. Tu su i restorani, kafići, ulični umetnici. Sama šetnja ovom zonom je doživljaj za sebe. Uvek je živo i nešto se dešava.
Foto: David Mark, Pixabay
Što se noćnog provoda tiče, tu nema greške. Čikago je grad muzike. Svi žanrovi su zastupljeni. Međutim, Čikago se prvenstveno smatra gradom bluza i džeza. Leti se na jezeru Mičigen tradicionalno organizuje bluz festival. Ovaj festival je u junu, a septembar je mesec rezervisan za džez festival. Ulaz je besplatan na oba festivala. To je sjajna prilika da se na jednom mestu okupe i čuju najbolji svetski džez i bluz izvođači. U gradu postoji veći broj poznatih noćnih klubova i mesta u kojima se održavaju koncerti. Neka su za veće koncerte na kojima nastupaju poznati, dok ima i onih za manje koncerte, namenjene muzičarima koji tek treba da se afirmišu. Svi muzički pravci su zastupljeni, tkao da svako veče može da se nađe od svega po nešto. Čikago je veoma živ grad i ako želite provod, nećete se razočarati. Postoji veći broj tematskih muzeja za koje je ulaz besplatan. Tako da, ako odete u Čikago i imate manji budžet, imaćete itekako šta da vidite, posetite i čujete. Ipak je to grad kulture, koji broji preko 200 pozorišta i umetničkih galerija. Tu je i više hiljada restorana i nekoliko stotina parkova. Koliko god vremena da provedete u Čikagu, činiće vam se da je to malo u odnosu na sve ono što biste mogli i želeli da vidite i doživite. Grad je podeljen na 77 oblasti. Jezero Mičigen veoma je važno za grad. Pored jezera ima preko 46 km pešačkih staza, koje su većinom spojene i sa biciklističkim stazama. Možete se i okupati na jezeru, na jednoj od plaže. Ako ste mislili da ih je malo, varate se, jer je ukupna dužina gradskih plaža oko 25 km. Jedna od najvećih zanimljivosti vezanih za razgledanje grada je da postoji mesto dakle se golim okom vide čak 4 države! Pogađate, to je stakleni dek na poslednjem spratu Feris tornja. Odatle bacite pogled na Ilinois, Indijanu, Mičigen i Viskonsin.
Pročitajte još:
-
Njujork – veličanstven grad
M. K.