Mirandre blog: Ideje za originalnu dečiju igraonicu 2. deo

Registruj se
Prijavi se

Ideje za originalnu dečiju igraonicu 2. deo

Originalnih ideja za dečije igraonice zaista ima puno, tako da je nemoguće opisati i izneti odjednom. Zato u ovom nastavku dotičemo sledeću temu, tj. zamisao. U prethodnom delu bilo je reči o etno dečijoj igraonici i o igraonici u kojoj deca ispoljavaju svoju kreativnost putem likovne umetnosti, ali tako da je reč nered potpuno ukinuta. Šta je sledeće, pročitajte u nastavku.

Granica između dečijih igraonica i kreativnih radionica u nekim slučajevima nije toliko jasno definisana. Međutim, mogli bismo da kažemo da su decije igraonice mesta koja imaju radno vreme u okviru koga deca mogu doći na igranje, a pored toga imaju termine u okviru kojih se zakazuju rođendani, dok s druge strane kreativne radionice nude termine par puta nedeljno kada deca dolaze na časove. Ako je tema kreativne radionice likovna umetnost onda časove vodi osoba koja je po profesiji nastavnik likovnog ili neko ko je sličnog obrazovanja. Praktično, one funkcionišu poput kurseva koji se održavaju dva do tri puta nedeljno. Dečije igraonice, nasuprot tome, imaju drugačiji koncept. One rade svaki dan ili eventualno imaju pauzu u radu jedan dan u nedelji, obično ponedeljak. Deca se ne upisuju ni na kakva časove niti plaćaju mesečnu članarinu. Jednostavno, pojave se kad hoće sa svojim roditeljima, bakom ili dekom, ili nekom drugom odraslom osobom koja ih čuva. Plaća se dnevna karta za igranje ili se igranje naplaćuje po satu, zavisi kakav koncept ima dečija igraonica. Tako da, kada pričamo o originalnim idejama za dečije igraonice to ne treba mešati sa kreativnim radionicama koje već koriste tu ideju u okviru kurseva koje sprovode. Dakle, vreme je da otkrijemo koja je to sledeća ideja za originalnu dečiju igraonicu. Reč je o okretanju prirodi, tj. biljkama i baštovanstvu.

Blog ilustracija: Ideje za originalnu dečiju igraonicu 2


Foto: Pixabay

Zamislite mesto na koje možete odvesti dete, a gde bi ono moglo da nauči ponešto o prirodi. Kada im se ukaže prilika da se bava baštovanstvom, deca uživaju u tome. Prijaju im svi zadaci, od onih najjednostavnijih poput zalivanja cveća do onih malo komplikovanijih kao što je sadnja drveća. Mlađa deca mogla bi da se igraju tako što će dobiti raznobojne kantice sa vodom i zalivati biljke i sadnice. Starija bi mogla da dobiju mladicu koju će posaditi u rupu u zemlji koja je već pripremljena ili će je sama iskopati. Zanimljivo je da se deca organizuju u grupe. Kada neko dete posadi drvo, na primer sadnicu bora, ono će svaki naredni put kad dođe moći da prati kako njegovo drvo napreduje i kako raste. U međuvremenu druga deca koja dođu u ovu nesvakidašnju dečiju igraonicu, zalivaće ovo drvo. U sve ove radnje može se uvrstiti mnogo zanimljivih koraka u kojima bi deca posebno uživala. Na primer, dete zasadi neku sadnicu, i kada to uradi dobije posebnu tablu gde će pisati njegovo ili njeno ime i gde će moći nešto da nacrta. Tabla se zabada pored sadnice kako bi dete znalo koje drvo je njegovo kada dođe sledeći put. Mlađa deca, koja još uvek ne mogu samostalno da sade, mogla bi da dobiju kantica na koje može da se privremeno okači tabla na kojoj ona pre toga mogu nešto da nacrtaju, a hostesa da napiše njihovo ime.

Hostese bi mogle biti osobe koje su obučene da deci prenose znanja o biljkama, njihovom značaju i o tehnikama baštovanstva. Cilj je zabava i igra, ali i razvijanje svesti o važnosti očuvanja prirode. Na ovaj način budi se dečija ljubav prema prirodi i osećaj da moramo biti pažljivi prema njoj. Kao što se deca lako vežu za životinje i naročito uživaju u tome da se brinu o njima, zašto to ne bi bilo urađeno i sa biljkama. Deca vole kućne ljubimce. Ako su to psi, ona vole da ih hrane, da im daju vode, da ih šetaju i kupaju. Zašto ne bi naučila i da su biljke živa bića o kojima treba da se brinemo.

Na ovaj način razvijaju i svest o ekologiji i očuvanju naše planete. Isto tako, uče i da cveće ne treba čupati. Deo bašte mogao bi da sadrži i neko voće i povrće. Deca bi naučila kada se šta sadi i kad je zrelo da može da se ubere i jede. Na primer mogla bi da dođu na zakazano branje višanja i da posle od njih sa hostesama prave sok. Nema deteta koje ne bi u ovome svojski uživalo.

Bilo bi zanimljivo napraviti i malu farmu novogodišnjih jelki. Tako bi deca naučila da je mnogo bolje imati prirodnu jelku sa busenom umesto one koja je samo odsečena. Kada prođu praznici i ode Deda Mraz, deca bi sa roditeljima vraćala svoju jelku i ponovo je zasadila u zemlju.

Ovakve igraonice zanimljive su i za roditelje. Često nedostaje kreativnih ideja za zajedničko druženje. Na ovaj način porodica bi mogla da ispuni deo dana nečim što je lepo i korisno i u čemu bi svaki član uživao. Dečija igraonica sa konceptom uzgajanja biljaka mogla bi da ima razne varijacije na temu. U zavisnosti od uslova i prostora koji je na raspolaganju moguće je stalno organizovanje raznih projekata i akcija. Neke od njih mogu da imaju humanitarni karakter. Na taj način dodatno se razvija osećaj empatije kod dece. Ona uviđaju šta znači osećaj zadovoljstva kada nekome pomognu ili kada svojim radom stvore nešto što svima koristi.

Što se opreme tiče, dečija igraonica ovog tipa imala bi sve što je potrebno. Dovoljno je da se dete samo pojavi i sve što treba čekaće ga na licu mesta. Dobiće čizmice ili papuče da se ne bi ukaljalo, zatim kecelju i rukavice. Sav alat i pribor bio bi tu, ali u nekoj minijaturnoj verziji tako da nije težak deci i da ime se odmah dopadne jer vide da je pravljen za njih. Ovakva igra i ovakve igračke mnogim mališanima zanimljivija je od pravih dečijih igračaka. Deca uživaju da rade nešto po ugledu na odrasle, a baštovanstvo je jedan od ovakvih poslova.

Pročitajte još:

- Ideje za originalnu dečiju igraonicu 1.deo

M. K.
Back to Top