Emocionalna inteligencija kod dece Beograd

Registruj se
Prijavi se
Emocionalna inteligencija kod dece Beograd
Emocionalna inteligencija jeste celina koja ima nekoliko činilaca.
Pre svega, to su umeće razumevanja samog sebe, samokontrola, empatija i samouverenost.
Različite vrste inteligencije nisu međusobno suprotstavljene, već predstavljaju dopunu jedna drugoj.
Prema Hauardu Gardneru postoji 7 vrsta inteligencije čiji je emocionalna sastavni deo.
Razvoj emocionalne inteligencije kod dece veoma je važan.
U centru pažnje je mnogih naučnika i na ovu temu pišu se mnogi naučni radovi i studije.
Akcenat se stavlja na konkretno delovanje.
U centru pažnje su primenjive tehnike koje se mogu koristiti u praksi, a koje predstavljaju metode kojima se potpomaže razvoje emocionalne inteligencije kod dece.
Koeficijent emocionalne inteligencije EQ u velikoj meru utiče na uspehe u budućnosti i odraslom dobu.
To su pokazala mnoga savremena istraživanja na ovu temu.
Ako bismo hteli na najjednostavniji i najjasniji način da definišemo emocionalnu inteligenciju, onda bi to bila sposobnost raspoznavanja, razumevanja i ovladavanja sopstvenim emocijama.
Rad sa decom kojim se podstiče razvoj emocionalne inteligencije sprovodi se primenom priznatih tehnika i primenjenih metoda kojima se pozitivno utiče na razvoj samopouzdanja, samosvesti, empatije, liderskih sposobnosti i umeća sklapanja prijateljstava.
staza-radosti-centar-za-emocionalni-razvoj-dece-emocionalna-inteligencija-kod-dece
Centar za podsticaj razvoja emocionalne inteligencije kod dece.
Bavljenje razvojem i podsticajem razvoja emocionalne inteligencije kod najmlađih zadatak je porodice, tj. roditelja, ali i posebnih ustanova, centara koji su kreirani s ovim ciljem. Dečiji psiholozi suočavaju se sa mnogim izazovima u modernom vremenu. Važnost usmeravanja dece od najranijeg detinjstva i pozitivnog uticaja na razvoj svih vidova inteligencije, a između ostalog i emocionalne inteligencije, od krucijalne je važnosti. Stručni i naučni pristup u skladu sa savremenim saznanjima na ovom polju, pomažu da se primenom različitih metoda i tehnika, sprovodi rad sa decom, koji pozitivno utiče na razvoj emocionalne inteligencije. Tehnike i pristup da ju rezultate, a praksa mnogih sličnih centara u svetu je pokazatelj uspešnog delovanja. Upravo ove tehnike koje se u praksi sprovode ciljano deluju na sve komponente emocionalne inteligencije. Kada se one raščlane, lakše ih je sagledati i shvatiti na šta sve treba uticati kako bi se dao podsticaj razvoju emocionalne inteligencije kod dece. Dakle, emocionalnu inteligenciju čine: prepoznavanje svojih osećanja, razumevanje samog sebe, samouverenost, kontrola sopstvene reakcije, empatija – osetljivost na osećanja drugih, sposobnost razumevanja osećanja drugih ljudi, sposobnost sklapanja prijateljstava i umeće liderstva, tj. vođenja drugih. Mnoge naučne studije su dokazale da je emocionalna inteligencija direktno u vezi sa uspešnim obavljanjem liderskih pozicija, te da osobe sa višim EQ-om postižu veće uspehe i više zarađuju na godišnjem nivou.
Back to Top