Rasadnik voća Vranje

Registruj se
Prijavi se
Rasadnik voća Vranje
garden-ab-rasadnik-voca
RASADNIK VOĆNIH SADNICA.
SADNICE VOĆA U NAŠEM RASADNIKU.
Orah.
Plodovi svih vrsta oraha su jestivi, potiču od domaćeg oraha, jedine vrste koja ima velik plod i tanku ljusku.
Orah gajimo pre svega zbog jezgra.
Jezgro oraha spada među najvažnije ugljeno-proteinske proizvode.
Značaj oraha ogleda se i u velikoj tehničkoj vrednosti drveta, industriskoj upotrebi orahovog ulja, raznovrsnosti upotrebe kore i lišća.Orah uspeva u povoljnim klimatskim uslovima, bez jakih zimskih mrazeva, na dubokim i rastresitim zemljištima s dovoljno kreča, zatim na aluvijalnim, ilovačasto-peskovitim i skeletnim zemljištima.
Lešnik.
Za njih je karakteristično da su sitnih plodova, manje mase i okruglastog jezgra.
Takvi lešnici se najčešće koriste u proizvodnji čokolada i desertnih poslastica.Lešnik daje rod u drugoj i trećoj godini, ali visoke prinose tek u šestoj ili sedmoj.Umereno kontinentalna klima naše zemlje pruža mogućnost za uspešno gajenje leske.
Šljiva.
Pod šljivom se najčešće podrazumevaju sorte domaće šljive ,koje su mnogobrojne.
Većinu sorti čovek koristi u ishrani u vidu voća, a poneke se koriste i zbog drveta.
Širom Evrope se od plodova ovog drveta spravlja alkoholni napitak šljivovica ,koji se na našim područjima smatra srpskim nacionalnim pićem.
Često se od plodova prave marmelade i džemovi.
Smatra se da je domaća šljiva nastala hibridizacijom između trnjine i džanarike.
Ogrozd.
Ogrozd je žbunasta, listopadna voćka koja se naziva često i grožđem severa, jer može da uspeva znatno severnije od vinove loze, a njegovi plodovi, bobice variraju po obliku i boji, kao i plodovi vinove loze.Plod je najčešće crvene boje pokožice, ali može da bude i žut, zelen ili beo.
Pokožica je maljava ili glatka.
Plodovi savremenih sorata mogu da budu vrlo krupni i do 40 do 50 grama.
Zeleni plodovi ogrozda beru se u maju za industrijsku preradu (kompot), a zreli u junu i julu za potrošnju u svežem stanju.Prema svojstvima zemljišta ogrozd je znatno manje izbirljiv od ostalih vrsta jagodastih voćaka.
Možemo ga uspešno uzgajati na zemljištima kisele, neutralne i alkalne reakcije.
Malina.
Malina je višegodišnja listopadna biljka, žbunastog ili polužbunastog rasta sa jednogodišnjim i dugim dvogodišnjim izdancima.
Koren maline je osnovni vegetativni višegodišnji organ koji utvrđuje biljku i raste vrhom u zemljište.Liska je najznačajniji deo lista, kao organ za fotosintezu i transpiraciju.Na rodnim grančicama, koji se razvijaju na dvogodišnjim izdancima, obrazuju se cvetni pupoljci, u septembru ili oktobru.
Jednorodne sorte maline počinju da cvetaju sredinom maja.
Cvetanje maline traje nešto duže od 20 do 25 dana.Sam plod je izgrađen od 20 do 160 pojedinačnih koštunica, a svaka koštunica nastaje od jednog oplodnog listića.
Sadnice Jabuka: Zlatni delišes, Stubasta jabuka, Jonagold, Mucu, Ajdared, Grenismit, Prima, Jonagold de Costa, Gala Sniga, Breburn, Red Jona Prins, Gloster, Jonatan Maslina.
Breskva.
Jagoda.
Kupina.
Mandarina.
Nektarina.
Kivi.
Borovnica.
Limun.
Kajsija.
Brusnica.
Kruška.
Aronija.
Smokva.
Trešnja.
Japanska jabuka.
Dunja.
Godži.
Višnja.
Stubasto i patuljasto voće.
Mušmula.
Ribizla.
Back to Top