Stakleni sistemi Beograd

Registruj se
Prijavi se
Stakleni sistemi Beograd
oktavus-pergole-i-tende-stakleni-sistemi-414610
Stakleni sistemi Beograd.
Oktavus izrađuje staklene sisteme u vidu pokretnih giljotina, klizno sklopivih sistema i klizno preklopnih panela.
Stakleni sistemi
Stakleni sistemi su veoma praktični. Sve više su u upotrebi u modernom građevinarstvu i arhitekturi. Staklo kao materijal nudi mnogobrojne prednosti. Specijalna tehnologija izrade omogućava nam da dobijemo jako i veoma izdržljivo staklo, koje se kao takvo, već uveliko koristi u građevinarstvu. Šta su to ustvari stakleni sistemi? Našli su svoju široku primenu iz više razloga. Jedan od osnovnih je taj što se uz pomoć stakla može dobiti potpuno nova dinamika prostora. Stakleni sistemi koriste se u poslovnim zgradama, kao pregradni zidovi između kancelarija ili kao drugi elementi uz pomoć kojih će se fizički podeliti prostor. U upotrebi su i kada su ugostiteljski objekti u pitanju, a pomoću njih se tokom čitave godine prostor može bolje iskoristiti, tako što se uz pomoć staklenih balkona transformiše u otvorenu zonu tokom letnjih meseci ili zatvorenu tokom zime. Od stakla se prave stepeništa, automatska pokretna vrata, rotirajuća vrata, ulazna vrata, ograde, paravani, šalteri, pregrade, tuš kabine, obloge za zidove …
Stakleni sistemi
Foto: Dimitris Vetsikas, Pixabay
Staklene pregrade za kancelarije
Kako izgledaju staklene pregrade za kancelarije? Sigurno ste imali priliku da vidite ogromne prostorije u poslovnim zgradama, koje zauzimaju skoro čitav sprat. Ove prostorije su dovoljno velike da u njih može stati veći broj radnih stolova, stolica i ostalog kancelarijskog nameštaja. Neki zaposleni treba da budu u istoj prostoriji, ali ima i onih pozicija, tj. radnih mesta za koje treba obezbediti odvojen prostor. Kada bismo ceo sprat podelili na klasične kancelarije pregrađene zidovima, površina ne bi bila iskorišćena na najbolji način. Svaka kancelarija morala bi da ima svoje prozore kako bi imala dovoljno prirodne svetlosti. Šta ćemo sa preostalim prostorom u sredini? On ne bi bio iskorišćen. Ukoliko bi ostao u obliku hodnika, koji nema prirodno svetlo, to bi opet bilo traćenje prostora i neefikasna iskorišćenost istog. Međutim i za to postoji rešenje. Zašto ne bismo prostor podelili pomoću stakla i na taj način omogućili dobru zvučnu izolaciju, ali neometan prodor svetlosti. Na taj način i u sredini bismo mogli da imamo izdvojene kancelarije, dok je ostatak prostora podeljen u skladu sa zahtevima konkretnog biznisa.

Koje su prednosti staklenih pregrada za kancelarije? Osnovna prednost je ta da je kvadratura poslovnog prostora maksimalno iskorišćena i da svi delovi dobijaju zavidnu količinu prirodnog osvetljenja. Prirodno svetlo dobro utiče na psihu i na produktivnost zaposlenih. Staklo od kog se prave pregradni zidovi za kancelarije pruža dobru zvučnu izolaciju, tako da svako u svom prostoru ima potrebnu privatnost i u miru neometano može da obavlja svoj posao. Podela prostora u poslovnim zgradama veoma je važna. Mudra raspodela utiče na rezultate u poslovanju jer su tako svakome obezbeđeni optimalni uslovi za rad.
Stakleni sistemi
Foto: David Mark, Pixabay
Stakleni balkoni
Stakleni balkoni ugrađuju se u velike prostore, kada želimo da maksimiziramo vezu sa spoljašnjom sredinom i da prostor učinimo prilagodljivim vremenskim uslovima i dobu godine. Pomoću staklenih balkona možete imati zid od stakla koji se lako otvara i prostorija postaje deo balkona. Ova rešenja su primenjena u velikim modernim luksuznim stanovima tipa penthaus, baštama restorana i kafića, terasama na krovovima hotela i slično. Međutim, da biste ugradili stakleni balkon, ne morate da imate penthaus. Bilo koji prostor sa terasom mogao bi da ima ovo interesantno i inovativno rešenje. Staklo obezbeđuje lepši i širi pogled, a zahvaljujući svojim karakteristikama pruža dobru izolaciju. Stakleni balkoni pogodni su i za moderna poslovna zdanja zbog količine svetlosti koju pružaju prostorijama. Ako zidate ili kompletno renovirate kuću, preporuka je da u nju ugradite elemente staklenih sistema, jer ćete na taj način postići efekat luksuzne građevine.
Stakleni sistemi
Foto: Bernd Müller, Pixabay
Stakleni bašte za ugostiteljske objekte
Ugostiteljski objekti nastoje da što bolje iskoriste svoju površinu, tako što će obezbediti da prostor bude funkcionalan i leti i zimi. Tokom letnje sezone, svi žude za prijatnim otvorenim prostorom, dok su u mnogima zimi bašte fan funkcije. Jedino rešenje je napraviti neku vrstu prostora koji se može lako transformisati iz zatvorenog u otvoreni. To se lako postiže uz pomoć staklenih sistema. Naime, čitav zid u staklu koje je sačinjeno od pokretnih kliznih segmenata, zimi služi kao barijera od hladnoće kroz koju se pruža predivan pogled, dok se tokom letnje sezone staklo otvara i čitav objekat spaja se sa spoljašnjošću, postajući na neki način deo bašte. Investicija u staklene sisteme ovog tima, višestruko se isplati. Ne samo da daje objektu luksuznu notu, već povećanje površine koja se koristi tokom cele godine donosi uvećanje profita. Povećanje raspoložive površine u restorani ili kafiću omogućava da se postavi više stolova ili da se doda čitav jedan novi segment rezervisan za dodatni šank ili binu za muziku. Površina koja je dotad bila neiskorišćena i van funkcije, postaje stalno dostupna i u upotrebi. Proširenje lokala često nije izvodljivo u gradskim sredinama iz jasnih razloga, ali maksimalno korišćenje prostora uz pomoć staklenih sistema jeste, tako da je to način da u svoj restoran ili kafe bar dodate još stalnih stolova na primer.
Automatska staklena vrata
Automatska staklena vrata otvaraju se i zatvaraju uz pomoć foto ćelije. Ona nisu novina, ali je novo to što imaju sve veću primenu. Ugrađuju se u razne vrste poslovnih prostora, naročito tamo gde je potrebno obezbediti manje direktnog kontakta sa površinom. Iz tog razloga, ova vrata su bezbedno rešenje kada su higijena i zdravlje u pitanju. Viđamo ih na ulazu u markete, tržne centre, bolnice i druge zdravstvene ustanove, aerodromi, hoteli, banke ali sve više su prisutna i u poslovnim i industrijskim prostorima. Neke moderne kancelarije imaju ovakva vrata. Automatska vrata u radnom prostoru deluju futuristički. Deo su široke ponude iz kategorije staklenih sistema. Izradu i ugradnju ovog tipa vrata poverite nekoj od renomiranih kompanija koje nude staklene sisteme svojim klijentima. Prednosti automatskih staklenih kliznih vrta ogledaju se i u tome da su nam prilikom ulaska i izlaska ruke slobodne, jer ih ne moramo koristiti za otvaranje i zatvaranje vrata. Ovakva vrata su naročito pogodna za prolaze koji se učestalo koriste ili kroz koje prolazi već broj ljudi. To mogu biti spoljna vrata, ali i vrata koja spajaju povezane hodnike ili prostorije. Pogodna su za laboratorije i zdravstvene ustanove, naročito tako gde zaposlenima ruke treba da ostanu čiste, te da ne moraju da dodiruju kvake konstanto. Ulazi u prodavnice i veće markete obavezno treba da imaju ovakva vrata jer ona olakšavaju brz prolazak većeg broja ljudi. Automatska vrata programirate po sopstvenoj želji i potrebama. Osim klasičnog otvaranja i zatvaranja ona imaju više modova. Mogu se potpuno otvarati i zatvarati, što je pogodno za letnju sezonu. Drugi mod odnosi se na to da se mogu otvarati do pola, što je prilagođeno zimskoj sezoni i štednji energije za grejanje unutrašnjosti prostorije. Kada se nešto unosi ili iznosi, ili pak ako je neophodno da kroz vrata prođe veći broj ljudi, ona se mogu postaviti u stalno otvoreni položaj. Isto tako, sigurno ste bar jednom nabasali na automatska vrata koja se otvaraju samo sa jedne strane. Ona su pogodna za mesta gde nije moguć ulaz već samo izlaz.
Stakleni sistemi
Foto: herealcicero, Pixabay
Staklene ograde
Staklene ograde ugrađuju se na stepeništa, galerije, balkone. Predstavljaju veoma važan segment u modernoj arhitekturi. Izuzetno su dopadljivog izgleda i daju prostoru vizuelnu povezanost i kontinuitet. Omogućavaju prodor svetlosti, te samim tim čine da sve deluje prostranije i veće. Staklo koje se koristi za izradu staklenih ograda je sigurnosno. Njegova debljina varira i kreće se u rasponu oko 1 cm do 2 cm. Visina ograde takođe može varirati između 95 mm i 110 mm. Širina jednog komada stakla ne može biti prevelika i ona je otprilike 1 m. Što se montaže tiče, ona je uglavnom podna, mada može biti biti i bočna. Postojanje rukohvata i gelendera je proizvoljno. Što se estetike tiče, sve više se traže staklene ograde koje nemaju dodatne rukohvate, tako da se praktično vidi samo staklo. Ovakve ograde za galerije i stepeništa deluju veoma moderno i luksuzno. Ako se odlučite da ovakvu ogradu imate na stepeništu ili galeriji u kući, estetiku enterijera ili eksterijera ćete podići na jedan znatno viši nivo. Materijali koji se koriste uz staklo su uglavnom inox i aluminijum. Izbor pada na njih zbog njihove otpornosti na razne vremenske prilike.
Stakleni sistemi
Foto: Stuart Green, Pixabay
Staklene tuš kabine
Staklene tuš kabine su jednostavna rešenja čija popularnost sve više raste. Prednosti staklenih tuš kabina ogledaju se u tome da su veoma praktične zato što je njihovo održavanje jednostavno. Štite ostatak kupatila od prskanja prilikom tuširanja. Lepše izgledaju od drugih barijera, poput zavesa, dugotrajnije su i efikasnije. Dimenzije birate sami u skladu sa merama vašeg kupatila. Merenja se vrše preciznim instrumentima, tako da nema pogreške prilikom izrade i montaže. Nijedan zid nije savršeno ravan, stoga je merenje laserom prava stvar, jer daje najtačnije rezultate. Ugradnja ovih tuš kabina ne zahteva upotrebu silikona. Samim tim, one izgledaju lepše i njihovo održavanje je lakše. Silikon se vremenom pohaba, izgleda ružno i treba ga zameniti. Međutim sa ovim tuš kabinama, toga nema. Pored klasičnih tuš kabina koje zatvaraju prostor pod nekim uglom, postoje i staklene pregrade za kade. Ne možete da se odlučite da li želite kadu ili tuš kabinu u svom novom kupatilu, a nemate mesta za oba? Ako se ipak na kraju odlučite za kadu, najbolje rešenje je da umesto zavese, postavite staklenu pregradu kao zaštitu od prskanja vode prilikom tuširanja u kadi. Što se boje stakla tiče, ona može varirati. Stakla mogu biti potpuno providna, bez ikakvih primesa. Takođe, ona mogu biti tonirana, tj. obojena u neku boju. Najpopularniji su neki prirodni tonovi – braon i sive nijanse. Staklo može biti neprovidno i peskirano. Sve zavisi šta je to što želite da postignete i kako se koje staklo uklapa u okolinu. Vrata na tuš kabinama mogu imati dihtunge i zatvarati se uz pomoć magneta.
Stakleni sistemi
Foto: TheIceCheetah, Pixabay
Staklena klizna vrata
Klizna staklena vrata su deo staklenih sistema pogodan za pregrađivanje prostora, ali i za zastakljivanje terasa ili balkona. Mogu biti sa vidljivim nosačima i šinama. U tom slučaju ovi elementi su veoma estetski dopadljivi. Postoje modeli u ponudi koji ne obezbeđuju kompletno dihtovanje, i nemaju toplotnu izolaciju. Ovakvi sistemi pogodni su za zastakljivanje terasa i zaštitu od padavina, ali ne predstavljaju termoizolacionu prepreku, tako da balkon zimi ne postaje deo grejne površine. Staklena klizna vrata ugrađuju se u poslovne prostore i pomoću njih se mogu razgraničiti kancelarije ili druge prostorije poput kuhinja, hodnika i trpezarija. Upotreba staklenih kliznih vrata omogućava utisak neprekidnog prostora i veće kvadrature. Sistemi ovog tipa su preklopni, a za njihovu izradu može se koristiti kaljeno staklo.
Stakleni podovi
Stakleni podovi su veoma atraktivni. Možda nekome deluju zastrašujuće, ali za to nema razloga. Staklo koje se koristi za izradu ovih podova veoma je jako i izdržljivo. Radi se o troslojnom staklu koje je lamirano ili kaljeno lamirano. Stakleni podovi ne moraju nužno biti providni. Procesom peskiranja dobija se neprovidno peskirano staklo. Takođe emajliranje stakla je deo procesa pomoću koga se staklo boji kako ne bi ostalo prozirno. Što se boja tiče, u ponudi je široka paleta, poznata pod oznakom RAL. Da li želite providno ili neprovidno staklo, to je na vama da odlučite. Pomoću providnih stakala mogu se postići razni zanimljivi efekti u uređenju enterijera. Staklo, a naročito stakleni podovi, postali su pravi izazov za arhitekte i dizajnere enterijera, tako da oni koristeći ovaj materijal iskazuju svoju kreativnost u punom sjaju. Konstrukcija koja nosi stakleni pod mora da bude jaka i izdržljiva. Pravi se od plastificiranog čelika ili inoxa koji je brušen ili poliran.
Harmonika klizni stakleni sistem
Još jedan od načina da se zastakli balkon ili terasa pored kliznog sistema jeste harmonika klizni sistem. Ovo rešenje veoma je praktično zato što se stakleni segmenti sklapaju u vidu harmonike kada je pregrada otvorena. Kada želimo da je zatvorimo, segmenti klize po šinama i rasklapaju se dok se površina potpuno ne zatvori. Staklo ne može da bude suviše masivno jer bi šine na taj način bile previše opterećene. Ovakav sistem zatvaranja ne obezbeđuje dihtovanje, a pogodan je za manje ili veže terase. Veoma je za zastakljivanje verandi u kućama, ali ponajviše ga možemo viđati kao rešenje za zastakljene ugostiteljske bašte, tj. bašte kafića i restorana. Prozirno staklo obezbeđuje pregršt sunčeve svetlosti, tako da je ovo jedno veoma dobro rešenje.
Pametne folije za staklo
Pametne folije za staklo deluju potpuno futuristički. Međutim, one su već tu, postoje u prodaji. Zašto su one veoma zanimljive i sve više tražene kada je instalacija staklenih sistema u pitanju? Naime, pametne folije imaju taj epitet zato što se pomoću njih jednim pritiskom na dugme na daljinskom upravljaču staklo postaje neprozirno ili prozirno. Da, budućnost je već tu. Možda ste ovo dosad mogli da vidite u nekim videima iz Japana i pomislili ste kada će to doći kod nas. Eto, već je tu. Kao što je već napomenuto, pametnim folijama upravljamo pomoću daljinskog upravljača. Pritiskom na dugme uključujemo ili isključujemo prozirnost. Gde se postavljaju stakla sa pametnim folijama. Ona su idealna za staklene sisteme koji razdvajaju kancelarije. Kad želimo privatnost tokom sastanka ili prezentacije jednostavno uključimo pametnu foliju i niko spolja ne može da vidi unutrašnjost kancelarijskog prostora. Kad se prezentacija završi, foliju isključimo i kancelarija je opet prozirna. Pametne folije su praktične i za apartmane sa sopstvenim kupatilima, koja su od ostatka sobe odvojena staklom. Kada koristite kupatilo, jednostavno „zamaglite“ staklo uz pomoć pametne folije. Inače, arhitektonska rešenja u kojima se na ovaj način deli prostor u apartmanu imaju svoje opravdanje. Pomoću stakla se štedi prostor jer je ono tanje od zida, dok daje osećaj jedinstvenosti prostora. Takođe, sobe ili apartmani sa ovakvim rasporedom deluju znatno prostranije nego što jesu. Vizuelni efekat se upotpunjuje luksuzno opremljenom sobom i kupatilom. Ova futuristička rešenja idu uz moderan nameštaj i pažljivu odabranu rasvetu.
Stakleno stepenište
Staklena stepeništa mogu imati samo ograde od stakla, dok su gazišta drvena ili od nekog drugog materijala. Takođe, staklena stepeništa mogu imati gazišta od stakla a rukohvate od inoxa na primer. Što se tiče staklenih gazišta, ona se prave od posebnog stakla koje ne proklizava, kako bi stepenište bilo bezbedno. Postoje varijante sa providnim gazištima ispod kojih je metalna konstrukcija estetski dopadljivog dizajna. Takođe, postoje i opcije kod kojih je staklo na stepenicama peskirano ili emajlirano tako da je neprozirno. Na taj način ni noseća konstrukcija nije vidljiva. Staklena stepeništa su pogodna za moderne dupleks stanove, poslovne prostore, prodajne i izložbene salone, umetničke galerije, restorane, butik hotele i druge objekte koji prate moderan ili čak futuristički stil.
Stakleni sistemi
Foto: StockSnap, Pixabay
Staklene zidne obloge
Staklene zidne obloge su element koji je postao veoma značajan u uređenju enterijera. Pomoću staklenih zidnih obloga u mnogome ćete esteski podići neki prostor i učiniti ga sofisticiranim i neodoljivim. Kada su u pitanju objekti poput hotela, restorana, galerija, tržnih centara, prodajnih salona, javnih ustanova, staklene zidne površine imaju dekorativni značaj. Na primer, mogu se postaviti u hodnicima, na recepcijama, oko liftova. U stanovima i kućama itekako možemo iskoristiti staklene zidne obloge da od svog prostora napravimo luksuzan apartman ili kuću. Pogodne su za postavljanje u kuhinji, gde im ej mesto između donjih i visećih kuhinjskih elemenata, umesto keramičkih pločica. Ako je u pitanju poslovni prostor ili lokal, na staklene površine može biti naštampan tekst, ili na primer logo kompanije. Ovo je sjajan način za brendiranje i isticanje vizuelnog identiteta.
Back to Top