Mirandre Blog: Aparati i sredstva za održavanje higijene zuba i usta

Registruj se
Prijavi se

Aparati i sredstva za održavanje higijene zuba i usta

Kako funkcionišu oralni irigatori? Da li treba da nabavite električnu četkicu za zube, koristite li zubni konac? Ovo su samo neka od pitanja u vezi sa Vašim navikama vezanih za održavanje higijene zuba i usta.

Da krenemo od početka. Većina koristi isključivo običnu četkicu za zube i zubnu pastu. Od te većine izvestan procenat to čini nepravilno. Zube pere previše kratko i preskače pranje zuba uveče, pred spavanje, odnosno posle konzumiranja bilo kakve hrane i pića u večernjim satima. Takav način održavanje higijene nije dovoljan i nije pravilan. Šta je to što stomatoloske ordinacije preporučuju i zbog čega treba zubima treba posvetiti više vremena u toku dana? Osnova higijene zuba je pravilno i redovno pranje četkicom i pastom. Ono podrazumeva da zube perete ujutru čim se probudite, pre doručka. Mnogi prave grešku i peru zube tek posle jela ujutru, a ne kad ustanu. Greška je u tome što je jutarnje pranje zuba namenjeno čišćenju i uništavanju bakterija koje su se tokom noći nagomilale u usnoj duplji. Ako mislite da je bolje da operete zube posle jela, a pre izlaska iz kuće, niko Vam ne brani da to ponovo učinite. Prvo pranje zuba sprovodi se tako što se na suvu četkicu stavi zubna pasta. Paste se ne nanosi celom dužinom glave četkice, već samo koliko je zapremina zrna graška, na primer. To je sasvim dovoljno da se zubi očiste i da se osveži dah. Ako pokvasite četkicu, pasta će previše i prerano zapeniti u ustima i imaćete potrebe ranije da je ispljunete. Time sabotirate dužinu pranja zuba. Tečnost koja se stvori u ustima lučenjem pljuvačke tokom pranja zuba suvom četkicom i pastom, sasvim je dovoljna da se zubi temeljno i detaljno operu. Dodatna voda je samo višak. Ako preterate s količinom paste, takođe sabotirate dužinu pranja zuba jer kada pasta zapeni, biće je previše, neće moći dobro da se rastvori i ovakvo pranje želećete što pre da završite. Vreme panja zuba je dva minuta. To je dugo i dosadno. Ali, ne sme da se skraćuje jer toliko vremena je neophodno da se stvori atmosfera koja je pogodna za uništavanje bakterija i otklanjanje ostataka hrane sa svih strana. Večernje pranje zuba sprovodi se pred spavanje. Ali, ne pred spavanje koje podrazumeva da grickate nešto dok gledate TV ili pijete neki sok ili piće. Zubi se peru nakon konzumiranja svih obroka i napitaka u toku dana. Tako na spavanje odlazite sa čistim ustima i eliminišete stvaranje plaka i štetnih bakterija tokom noći u ostacima hrane. Nekima je problem što vole da pregrizu nešto dok se uspavljuju gledajući film ili seriju. Posle budu suviše umorni da bi prali zube. Čak kažu da ih pranje zuba razbudi. Tu treba nešto promeniti, jer ako ste ovo uradili jednom ili dvaput, nije smak sveta, ali ako Vam ovo pređe u naviku, osetićete posledice po zdravlje zuba i desni. Neki zub će se pokvariti, a možete dobiti i upalu desni. Ili se naterajte da operete zuba nakon grickanja, ili izbacite ovu naviku da jedete u krevetu. Svakako je ovo drugo bolje po Vas i Vaše zdravlje koliko god da je to zabavno i da Vam prija.

Blog ilustracija: Aparati i sredstva za održavanje higijene zuba i usta
Foto: Pixabay

Ako do sad nikad niste imali električnu četkicu za zube, savet je da je isprobate. Njena mala glava bolje dopire sa svih strana zuba, za razliku od obične četkice. Ona rotira velikim brojem obrtaja u minuti što omogućava temeljno čišćenje, dok vi ne treba ništa da radite. Ovo je zabavno i opuštajuće. Ako ima senzor za jačinu pritiska onda njome možete masirati i desni bez bojazni da ćete ih povrediti. To omogućava bolju cirkulaciju. Električne četkice su skupe, ali treba da znate da jedna četkica može da se kupi u kompletu sa više glava, tako da je može koristiti cela porodica, samo se promeni nastavak. Svako ima jedan sa prstenom u određenoj boji, tkao da neće doći do zabune koji je čiji. Deca će prati zube dugo i pravilno jer su im električne četkice zabavne. Njima je pranje zuba običnom četkicom još dosadnije nego nama.

Primetićete da bolje snabdevene prodavnice tehnike, pored četkica imaju u ponudi i komplete sa zubnim irigatorima. Oni su veoma korisni u održavanju oralne higijene. Mlaz vode pod pritiskom prodire u delove između zuba i u plitke džepove na desnim i odatle ispira ostatke hrane, uklanja zubni plak i uništava bakterije. Ovo je odlična dopuna pranju zuba četkicom i pastom. Iako Vam može izgledati da im je cena visoka, ulaganje u ovakvu spravu višestruko se isplati. Svako kome su zubi propali i ko je dobio bolesti desni voleo bi da može da vrati vreme i da više vremena i novca uloži u održavanje oralne higijene. Na taj način sprečio bi kasnije lečenje raznih oboljenja zuba i desni, uštedo novac i sačuvao zdrave zube. Ako niste sigurni koji irigator za zube i koju električnu četkicu za zube da kupite, pitajte svog stomatologa za preporuku.
Zubni konac služi za mehaničko čišćenje uskog prostora između zuba. Tanak je i može imati osvežavajuću arom u mente. Može da se zavuče i između zuba koji su gusto poređani. Stomatološke ordinacije savetuju da se on obavezno upotrebljava. Treba ga koristiti jednom dnevno. Prostor između svih zuba treba da se očisti njime.

Interdentalne četkice mnogi ne znaju da koriste, a čak nisu ni čuli za njih. One se koriste za čišćenje malog prostora koji se nalazi na tromeđi dva zuba i desni. Zavuku se u taj trougao i pomeraju napred nazad, a ne gore dole. Njima se ne čisti prostor koji se čisti zubnim koncem, već isključivo taj mali prostor u obliku trougla. Ako Vam nije jasno kako se to radi, zamolite zubara da Vam prilikom naredne posete stomatološkoj ordinaciji objasni i pokaže. Ujedno će Vam reći koju veličinu da uzmete u odnosu na Razmak između Vaših zuba, jer se ove četkice prave u više veličina.

Tečnost za ispiranje usta veoma je korisna jer posle nje ćete imati svež dah, a štetne bakterije u ustima biće eliminisane. Ona će proći između zuba i obložiti desni. Veoma je korisna jer dezinfikuje usta i zube, a takođe ispira i ostatke koji su se zavukli u nedostupna mesta.

Ako Vam se čini da pravilna higijena zuba oduzima previše vremena, budite svesni da ako ne očuvate zdravlje zuba i desni upadate u začarani krug koji će Vam tek oduzeti i vreme i novac. Svaki bol treba da se otkloni, kvar da se sanira. Vreme i novac ćete tada ulagati u snimanje zuba, preglede, popravke karijesa, lečenje gingivitisa i paradentoze, čišćenje kanala korena, umrtvljavanje zuba i vađenje živca. Ako baš zapustite zube, vremenom ćete početi da ih gubite, pa će vreme i novac ići na zahvate iz oblasti oralne hirurgije, Implantologije, ugradnje mostova, zubnih navlaka i proteza. S druge strane, ako uložite nekoliko minuta više u toku dana u pravilnu higijenu zuba i usta i vreme potrebno da jednom godišnje odete na kontrolu u stomatološku ordinaciju, sve te muke možete izbeći. Isto tako gledajte i na kupovinu aparata kao što su irigator i električna četkica. Ulaganje novca koje se višestruko isplati jer čuva zdravlje zuba cele porodice.

Pročitajte još:
- Kako se leči povlačenje desni u stomatološkoj ordinaciji

M. K.

Back to Top