Mirandre blog: Čuvanje privatnosti u laboratorijama u Novom Sadu

Registruj se
Prijavi se

Čuvanje privatnosti u laboratorijama u Novom Sadu

Niko ne voli da se narušava njegova privatnost. Kao i u lekarskoj praksi i u biohemijskim laboratorijama diskrecija je zagarantovana.

Proverili smo na koji način privatne medicinske laboratorije Novi Sad omogućavaju klijentima pravo na očuvanje privatnosti. Naime, ako ste primetili da u državnim laboratorijama nije uvek tako, u pravu ste. Predaju se knjižice. Potom se čeka u čekaonici sa drugim pacijentima. Sestra izlazi i naglas proziva poimence svakog. Neko možda ne želi da se njegovo ime i prezime vijori čekaonicom i da svi znaju kako se zove. Na koji način bi sve to moglo da se reši elegantnije i komfornije? Upravo onako kako je to urađeno u privatnim biohemijskim laboratorijama. U njima postoji više načina da se uradi zakazivanje vađenja uzorka krvi ili predaje uzoraka urina, stolice i slično, na analizu. Jedan od tih načina je putem ovog sajta ili putem imejla. Dovoljno je da kliknete na dugme za zakazivanja i upišete koje analize treba da uradite i termin kada biste došli. Sačekajte da Vam stigne odgovor na mejl ili da Vas neko iz laboratorije pozove na broj telefona koji ste ostavili. Zakazivanje putem sajtova veoma je komforno jer niko ne mora da sluša kako se Vi zovete niti šta treba da uradite u laboratoriji od analiza. Dakle, preskočili ste prozivanje u državnoj dok stojite u čekaonici. Da stvar bude gora, nekad se desi da u istoj toj čekaonici sestra naglas osim Vašeg imena upita i da li ste Vi došli zbog toga i toga. Tako da svi sad znaju i ko ste i zašto ste tu.

Blog ilustracija: Laboratorije Novi Sad
Foto: Pixabay

Što se privatnih laboratorija tiče, tu niko neće da da Vas proziva, ali možda Vam je neprijatno i da na pultu dajete svoje podatke i objašnjavate zašto ste došli, a okolo Vas možda neko sluša. To se isto rešava zakazivanjem onlajn. Dostavite biohemijskoj laboratoriji podatke o Vama koji su potrebni, a to su ime, prezime, datum rođenja i kontakt podaci, i naznačite koje analize treba da uradite. Ako niste ni malo stručni i bojite se da nešto pogrešno ne napišete što se spiska traženih laboratorijskih analiza tiče, možete slikati lekarski uput na kome tačno piše šta sve treba da se uradi i to poslati na mejl najbliže biohemijske laboratorije u kojoj zakazujete da se urade analize. Ukoliko ste stanovnik Novog Sada, velikih laboratorija ima na više lokacija, tako da je najjednostavnije da pogledate spisak ovde i da tu nađete koja Vam je najbliža. Savremeni načini komunikacije omogućavaju da se zakazivanje uradi preko interneta.

Međutim, još uvek ima onih koji nisu tako vešti ni sa kompjuterima ni sa mobilnim telefonima. To su obično starije osobe. Za njih je mnogo jednostavnije da zakazivanje urade preko telefona. Dovoljno je da pozovu i raspitaju se o svemu što ih interesuje. Mogu da ostave svoje podatke i da kažu šta sve treba da se uradi od analiza. Ako ne mogu da se snađu sa uputom koji im je doktor dao, mogu samo da zakažu vreme kada će doći, kažu svoje ime i prezime i da je reč o vađenju krvi na primer, a da će uput na kom piše šta sve treba da se radi, doneti lično u laboratoriju. Kada se pojave u biohemijskoj laboratoriji ili ih neko dovede, već su ostavili podatke i predaju uput, tako da je tu diskrecija zagarantovana.

Telefonsko zakazivanje nije namenjeno samo onima koji ne koriste internet. Kada zakazujete telefonom, imate priliku da popričate sa sestrom ili laborantom i da otklonite sve nedoumice koje eventualno imate u vezi sa pripremom. To znači da možete pitati da li smete da jedete pre vađenja krvi radi konkretnih analiza. Takođe, ako niste stigli da pogledate na internetu, onda možete pitati i za cenu tih analiza. Istom prilikom možete ostaviti sve svoje podatke koji su potrebni i da onda kada dođete u laboratoriju kažete da ste zakazali preko telefona.

U laboratorijama se radi veliki broj različiti analiza. Neki pacijenti osećaju neprijatnost da dođu i traže određene analize. Još ako bi trebalo to da pitaju lično kada se pojave, a pored njih čeka još neko, postalo bi im veoma neprijatno i možda bi odustali od njih. Zato je za njih najbolje da se najave preko telefona i kažu šta žele da urade od analiza. Kada budu došli, niko ih neće glasno prozivati i propitivati koji je povod njihovog dolaska u biohemijsku laboratoriju.

Što se tiče samog zakazivanja, treba imati na umu da u privatnim biohemijskim laboratorijama ono nije uopšte obavezno. Ovde se priča o zakazivanju iz aspekta diskrecije, odnosno povećane potrebe kod nekih da se zaštiti njihov identitet i razlog dolaska. Neko ne želi da sestra iza pulta uzima podatke kao što su imejl, kontakt telefon, datum rođenja. Za takve osobe prethodno zakazivanje telefonom ili putem interneta je idealno jer na taj način podaci su već dostavljeni. Ukoliko nekom nije toliko važno da li će se njegovo ime čuti u biohemijskoj laboratoriji i da li će reći ove osnovne kontakt podatke naglas, onda nema potrebe da zakazuje pregled unapred, već je dovoljno samo da se pojavi i preda uput na kome sve piše. Inače, zakazivanje telefonom može biti zgodno ako ste u žurbi i ako Vam ne bi odgovaralo da dođete u vreme kada se pojavljuje najviše klijenata u laboratoriji. Možete se raspitati kada bi bilo najbolje da dođete i uradite svoje analize, te onda shodno odgovoru, dođite baš u vreme kada je najmanja gužva.

U privatnim biohemijskim laboratorijama uvek će Vam se neko javiti na telefon i odgovoriti na sva Vaša pitanja, bilo da su u vezi sa tim kad je najbolje da dođete, koliko košta neka analiza i kako da se pripremite za vađenje krvi. S druge strane, u državnim laboratorijama to nije uvek slučaj. Svima nam je poznato da može da se desi da zovete i niko se ne javlja. Takođe, u privatnim laboratorijama analize se mogu raditi i popodne i uveče, osim ako je reč o onima koje obavezno treba da se uzorkuju u jutarnjim satima.

Pročitajte još:

- Strah od vađenja krvi u laboratoriji

M. K.
Back to Top