Mirandre blog: Proverite krvnu sliku u laboratorijama u Novom Sadu

Registruj se
Prijavi se

Proverite krvnu sliku u laboratorijama u Novom Sadu

Proveravanje krvne slike jedna je od osnovnih analiza koje se rade u medicinskim biohemijskim laboratorijama. Koji parametri se proveravaju i šta predstavljaju rezultati kada se radi analiza krvne slike?

Pre svega, treba biti praktičan. Laboratorijske analize najzgodnije je raditi u biohemijskoj laboratoriji do koje ćete najlakše stići. Ako ste stanovnik ovog prelepog grada, onda laboratorijske Vaše laboratorijske analize rade laboratorije Novi Sad jer one ne samo da su Vam najbliže, već su odlične i pouzdane. Kada je reč o proveri krvne slike, ona predstavlja odličan pokazatelj opšteg stanja i zdravlja organizma. Vrednosti koje nisu u okviru granica normale u odnosu na referentne vrednost, govore o tome da u organizmu postoji neki poremećaj ili oboljenje. Kompletna krvna slika podrazumeva da se proverava više parametara.

Parametri koji čine kompletnu krvnu sliku

Blog ilustracija: Laboratorije Novi Sad
Foto: Pixabay

Eritrociti - crvena krvna zrnca (RBC – Red Blood Cells)

Crvena krvna zrnca vrše transport kiseonika u krvi, kao i CO2 koji je vezan za hemoglobin. Eritrociti nastaju u koštanoj srži. Slezina je organ u kome se veći deo eritrocita raspada. Tada se oslobađa hemoglobin i elektroliti. Za normalno stvaranje eritrocita nophodni su folna kiselina, vitamin B12, gvožđe, hormon eritropoetin i interleukin. Ertirociti su razlog zašto je krv crvena.

Leukociti - bela krvna zrnca

Bela krvna zrnca su leukociti. Podatak koliko ima leukocita u krvi veoma je važan. Ovaj broj ne bi trebalo da premašuje 1 procenat zapremine krvi u telu. Osim u krvi, bela krvna zrnca sintetišu se i u limfnom sistemu. Njih proizvodi koštana srž, a ćelije koje je ustvari proizvode, zovu se matične ćelije, odnosno hematopoeze. Ako upoređujemo leukocite, odnosno bela krvna zrnca sa crvenim, treba da znamo da su bela složenija od ovih drugih. To je znog toga što ona imaju svoje jezgro, dok crvena nemaju. Uloga belih krvnih zrnaca u organizmu je odbrambena. Kada se ona broje, takođe se posmatra i njihova vrsta, jer se na taj način mogu detektovati razna oboljenja u organizmu. Leukociti se dele na granulocite, limfocite i monocite. Svi oni vrše svoju funkciju o okviru imunog sistema, odnosno zaduženi su za odbranu organizma.

Trombociti- krvne pločice

Njihova uloga odnosi se na proces zgrušavanja krvi. Kada se krv ne bi zgrušavala, svaka i najmanja povreda mogla bi biti fatalna jer bi onda došlo do toga da čovek vremenom iskrvari. Trombociti ili krvne pločice, to sprečavaju. Oni stvaraju trombocitni čep. Nakon svog nastanka u koštanoj srži, veoma brzo se raspadaju. Njihov manjak ili višak ukazuje na neke nasledne ili stečene poremećaje i oboljenja.

Hematokrit

Hematokrit je procenat koncetracije eritrocita u krvi.

Hemoglobin

Ukoliko je hemoglobin smanjen to je pokazatelj anemije. On vezuje kiseonik i transportuje ga. Nalazi se u eritrocitima i sadrži gvožđe. Uzrok anemije može biti nedostatak gvožđa, ali za pojavu anemije vezuju se i mnogi drugi uzročnici.

CRP

CRP je C reaktivni protein. Reč je skraćenici, a njeno značenje odnosi se na protein koji se stvara u jetri. Njegova uloga je odbrana organizma prilikom infekcija i upalnih procesa. Povećan nivo CRP-a u odnosu na referentnu vrednost koja iznosi do 10mg/l, ukazuje na to da se urganizmu trenutno dešava neka akutna upala ili infekcija.

Koje su normalne referentne vrednosti parametara krvne slike

Eritrociti:
4.30 – 5.70 x 1012/l za muškarce
3.80 – 5.00 x 1012/l za žene
Leukociti:
3.9 – 10 x 109/l
Trombociti:
140 – 450 x 109/l
Hematokrit:
0.41– 0.53 l/l za muškarce
0.356 – 0.47 l/l za žene
Hemoglobin: 110 – 180 g/l

Da se primetiti da se za neke vrednosti gleda i pol, a za neke ne. Osim toga, posmatra se specifično stanje organizma. Na primer, u trudnoći su neke vrednosti drugačije u odnosu na to kakve su kada žena nije u drugom stanju. Pored toga, gleda se i uzrast odnosno godište osobe kojoj se rade analize krvi.

Krvna slika se radi kad god za to postoji potreba. Ne postoji sistematski pregled koji ne podrazumeva da se urade bara ove osnovne analize. Rezultati krvne slike gotovi si veoma brzo. Štaviše, zahvaljujući savremenoj tehnologiji i kompjuterizovanim uređajima, rezultat krvne slike čeka se 15 minuta. To je sasvim dovoljno da se uzorak krvi obradi i da mašina izbaci vrednosti. Kada se dobiju rezultati analiza krvi, na osnovu njih lekar koji prati pacijenta može dosta toga da zaključi. To je početak pravilne dijagnoze i adekvatnog lečenja. Nakon toga, na osnovu vrednosti koje jesu ili nisu u granicama normale pristupa se daljem lečenju ako je potrebno i u skladu dijagnozom.

U privatnim biohemijskim laboratorijama osnovne analize krvi, odnosno krvna slika, predstavljaju najtraženiju uslugu. To je zato što čekanja nema, a nije potrebno dolaziti u neko određeno vreme kako bi se zakazalo i slično. Nađete najbližu laboratoriju vašem mestu stanovanja ili lokaciji ordinacije u koju ste otišli kod lekara i odmah odete da uradite krvnu sliju. Dok čekate u prijatnom ambijentu, rezultati će stići veoma brzo i Vi ćete moći da ih odmah odnesete doktoru kako bi se znalo šta i kako dalje.

Osobe koje su odgovorne prema sebi i svom zdravlju redovno idu na preventivne kontrole kod svog nadležnog lekara u privatnoj ili državnoj praksi. Kontrola zdravstvenog stanja podrazumeva da se obavezno uradi krvna slika, pored drugih analiza. Neki pacijenti znaju gde treba da idu, a neki ne. Jednostavno, u zavisnosti od toga gde se nalazite trenutno, pronađete najbližu lokaciju neke od najboljih medicinskih laboratorija i idite tamo. Zakazivanje nije neophodno. Ako ste u Novom Sadu ili okolini, treba da znate da neke veće laboratorije imaju svoja predstavništva i u manjim mestima. Ukoliko je potrebno da patronažna služba izađe na teren i ta mogućnost postoji, za sve one koji su slabije pokretni.

Pročitajte još:

- Strah od vađenja krvi u laboratoriji

M. K.
Back to Top