Mirandre blog: Sistematski pregled počinje u laboratoriji

Registruj se
Prijavi se

Sistematski pregled počinje u laboratoriji

Redovna kontrola zdravstvenog stanja osnova je dugog i kvalitetnog života. Da biste imali bezbrižnu starost i dočekali je u što boljoj formi, neophodno je da mislite na vreme.

Biohemijske laboratorije Novi Sad svojim sugrađanima nude kompletne analize krvi i urina po veoma povoljnim cenama. Ugledajući se na primer koji su dale apoteke i neke druge trgovine, mnoge biohemijske medicinske laboratorije uvele su penzionerski popust. Znajući da je starijim građanima potrebno da im se omogući da uštede gde god to mogu, a da s druge strane laboratorijske analize predstavljaju nešto što im je potrebnije nego drugima, izašle su im u susret i ponudile svoje usluge po povoljnijim cenama. Kada se radi više analiza odjednom, među kojima se nađe i neka skuplja, ova ušteda može da bude značajna.

Blog ilustracija: Sistematski pregled počinje u laboratoriji
Foto: Pixabay

Što se tiče mlađe populacije, bez obzira što za njih penzionerski popusti ne važe, povremeno je neophodno da i oni urade analize. Većina ide kod lekara samo kad mora, tj. kada se razboli. Manje je onih koji to rade preventivno. Neko, tek kada oseti promene ili izvesne simptome tj. tegobe, ide kod doktora ili samoinicijativno nakon konsultacije sa prijateljima i poznanicima, vadi krv kako bi se uverio da li su sve vrednosti u granicama normale. Ali, to se ne radi tako. Preventiva je osnova zdravog, dugog i kvalitetnog života. Zato mnoge organizacije za svoje zaposlene organizuju sistematske preglede. Znajući da ljudi nisu dovoljno disciplinovani da u svom natrpanom rasporedu daju toliki prioritet svom zdravlju i odu na pregled iako im ništa ne fali, firme su te koje su podstakle zaposlene da misle o zdravlju i da povremeno obavljaju sistematske preglede. Kako bi se svi motivisali da ih urade, organizuju se u rado vreme, a troškovi su kompletno pokriveni.

Početak svakog sistematskog pregleda je odlazak u biohemijsku laboratoriju kako bi se u radile kompletna analize. Polazi se od osnovnih pokazatelja kao što ej krvna slika, iz kog se vidi kakvo je stanje organizma. Ide se dalje i kontroliše se šećer, gvožđe, holesterol. Sve što nije regularno, uočava se i osoba se upućuje na dalje ispitivanja ili lečenje.

Ruku na srce, svi znamo da je preventiva važna, ali većina ne voli da „čačka mečku“. Zato se izbegavaju lekari i ordinacije ako za to nema potrebe. Ali, to je mač sa dve oštrice. Nekada se neki dizbalans u organizmu pretvara u ozbiljnije oboljenje koje se moglo ranije sprečiti ili izlečiti da je otkriveno na vreme. Ovde ne mislimo samo na neke teške bolesti, već i na razna stanja koja su dovela do pojave neuroloških, kardiovaskularnih, reumatskih oboljenja… To su samo neki primeri. Nedostatak nekog vitamina može da napravi pometnju u organizmu. Manjak gvožđa dovodi do anemije, koja se manifestuje kroz hroničan umor. Primera i nabrajanja moglo bi biti mnogo. Suština je u tome da je mnogo bolje otkriti nešto ranije dok klupko ne počne da se odmotava. Naročito, ako neko već ima signale na šta da obrati pažnju, a oni se čitaju kroz genetski kod. Ako su roditelji bolovali od nekih bolesti, zna se da izvesne mogu bit i nasledne. Zato treba ranije obratiti pažnju, jer uz korekciju ishrane ili lekove, može se popraviti manjak ili višak nečega u organizmu. Signale ne valja zanemarivati. Treba ulagati u što duži, ali pri tom i kvalitetan život. Niko ne želi da živi sto godina, a da se poslednjih trideset teško kreće ili boluje od svega i svačega, umesto da proživi u miru penziju i u što boljoj formi.

Laboratorijske analize puno toga govore, skoro sve. Posle treba samo doktor da ih protumači i da im značenje. Osećaj zadovoljstva koji se javlja nakon obavljenog sistematskog, kad a većina utvrdi da je sve u redu ili ako nije da je to nešto minimalno što se lako rešava, s malo čime može da se meri. S druge strane, svako ko izbegava da ide kod lekara ima u sebi neku skrivenu strepnju da možda ima nešto što nije u redu. Ako se u analizama krvi otkrije da treba korigovati način ishrane, to je odlična vest. Znači da ste nešto dobro uradili za sebe. To je i više nego dobro, jer da niste otišli u laboratoriju i saznali da imate blago povećane masnoće, nastavili biste po starom i pogoršavali situaciju nesvesno, dok ne bi došlo do ozbiljnih posledica. Najgore je kada su te posledice ireverzibilne, tj. nepovratne.

Sistematski pregledi podrazumevaju da se urade analize krvi i mokraće, zatim da se uradi pregled lekara opšte prakse i interniste, dok žene rade ginekološki pregled, a muškarci pregled prostate ako su prešli pedesetu. Ukoliko bude bilo potrebe, rade se i dodatne analize, a osoba se šalje kod drugih specijalista. Sistematski pregledi su nešto što čini da se problem reši i pre nego što se sam otkrije. Na primer, ako ne vidite dobro, odlazite kod oftalmologa. Ne plašite se tog pregleda, jer Bože moj, mnogi nose naočare, čak su i šik. Utvrđujete dioptriju, dobijate naočare i to je to. Ali, neke stvari nije dobro da čuče skrivene, jer kad se same jave znači da je kap prelila čašu.

U prijatnom ambijentu medicinskih laboratorija u Novom Sadu li u okolini dočekaće Vas prijatno osoblje. Ako Vas je lekar uputio da uradite analize i ako niste sigurni na koji način da se pripremite, treba da pozovete najbližu laboratoriju u koju planirate da odete i da se informišete o detaljima. Neke analize ne moraju da se rade ujutru i na prazan stomak, ali za druge je to neophodno. Ako treba da donesete uzorak mokraće na analizu, a niste sigurni kako pravilno da ga prikupite, takođe, nemojte se ustručavati da pitate. U okviru sistematskog pregleda saznaćete kakvo je kompletno stanje Vašeg organizma i bićete zadovoljni kada sve bude gotovo jer brinete o svom zdravlju i znate da je sve u redu.

Pročitajte još:

- Strah od vađenja krvi u laboratoriji

M. K.
Back to Top