Sobna vrata
Prilikom izbora sobnih vrata treba voditi računa o njihovom kvalitetu. Ako kupujemo nekvalitetne proizvode, treba da budemo spremni na to da oni neće imati dug rok trajanja, ili će se desiti da budemo njima nezadovoljni, i da poželimo što pre da ih zamenimo. Sobna vrata su nešto specifično, zato što ih ne kupujemo često. Štaviše, kad ih biramo, mislimo na to da treba da nam traju još dugo u godinama i decenijama koje slede. Kvalitet se gleda na osnovu konstrukcije, materijala koji se koriste u izradi vrata, šarki, brave, kvake. Treba obratiti pažnju na svaki detalj. Međutim, pored toga da li su neka sobna vrata sama po sebi kvalitetna, veoma je važno i da budu montirana stručno, jer nepravilna i nevešta ugradnja može da stvori velike poteškoće u korišćenju, koje se kasnije teško ispravljaju. U situacijama kada su sobna vrata dobra, kvalitetna, pravilno postavljena, lepa, estetski u skladu sa prostorom, onda prestanemo da ih primećujemo. Dok su nova, divimo im se i ponosni smo na njih. Čim neko dođe u goste i primeti nova vrata, drago nam je ako ona izazivaju pozitivne reakcije. Kao i sa svakom novom stvari, koju kupimo, u centru pažnje nam je neko vreme, a onda prestajemo da je primećujemo. Neko bi rekao da to nije dobro i da treba uvek da budemo zahvalni na onome što imamo. To je apsolutno tačno, ali isto tako je tačno da stvari koje imamo postaju deo svakodnevnog života, na koje smo navikli, i da ne možemo sa istim zanosom da ih posmatramo kao prvog dana. Svakako, treba da se podsetimo kako smo se osećali u danu kada su nam stigla. Kada naručimo nova sobna vrata i ona stignu na montažu, zadovoljni smo i ushićeni. Kada se postave i ugradnja se završi, zadovoljno ih posmatramo, oduševljeni sopstvenim izborom. To, što ćemo vremenom prestati da ih primećujemo je normalno, ali i poželjno. Zašto? Zato što to znači da ona funkcionišu kako treba i da nemamo nikakvu zamerku. Nasuprot tome, ukoliko bi im našli neku manu, u zavisnosti od njene veličine, stalno bismo je primećivali u želji da je ispravimo. Kod sobnih vrata mane mogu da se odnose na nekoliko stvari. Na primer: kvake koje se brzo olabave, sobna vrata koja imaju slabu zvučnu izolaciju, neravno postavljena, sobna vrata koja zapinju o štok, brave koje ne rade kako treba i vrata na mogu da se zatvore ili se javljaju poteškoće pri otvaranju i zatvaranju, sobna vrata koja ne drže dobro i očas posla se sama od sebe otvore, postanemo svesni da smo napravili pogrešan izbor boje ili dezena i nezadovoljni smo kako sobna vrata izgledaju ili kako se uklapaju u enterijer. Sve su ovo moguće zamerke o kojima itekako treba voditi računa kada dođe taj trenutak da se biraju i kupuju nova sobna vrata.
A kada se kupuju sobna vrata? Kupujemo ih kada smo u građevinskim radovima: renoviranje ili izgradnja. Češće se odjednom uzima više komada sobnih vrata za ceo stan, kuću, kancelarijski ili drugi poslovni prostor. Uvek nam treba više komada sobnih vrata, jer čak i mali stanovi imaju više nego jedna. Jedino garsonjere, koje su u obliku studija, tj. jedne velike prostorije, imaju sobna vrata od kupatila. Stanovi, srednje veličine i oni veći imaju više sobnih vrata. Ako živite u kući, ili stanu koji nije mali, izbrojte koliko samo sobnih vrata bi bilo potrebno kupiti ako stara treba da zamenite. Verovatno ćete se iznenaditi kada shvatite koji je to broj. Međutim, bez obzira na to da li je on veći od 5, 10 ili čak više, budite svesni toga da na sobnim vratima ne treba štedeti, tj. da treba izabrati kvalitet. Renoviranje stana ili kuće je širok pojam. Ako okrečite sobe u neku boju, koja vam posle izvesnog vremena dosadi, lako ćete je promeniti. Ali, sobna vrata ćete se teže odlučiti da menjate po celom stanu ili kući, kada jednom kupite nova. Ipak, ni to nije nemoguće. Renoviranje prostora ne treba da bude definisano ovim ograničenjima. Cene sobnih vrata su povoljne, tako da ako niste zadovoljni onima koje trenutno imate, pogledajte aktuelnu ponudu modela najboljih proizvođača. Sa dizajnom i tehnologijama daleko se odmaklo. Neko ko je kupovao sobna vrata pre više od deset godina, danas kada pogleda izbor, često konstatuje tj. zapita se zašto ovako lepih modela nije bilo kada je on kupovao svoja sobna vrata. Istina je da je ponuda toliko bogata, a modeli su dizajnerski znatno napredniji u odnosu na sve što ste mogli da vidite pre par decenija. Zato nam je i teže da se odlučimo kada biramo.

Foto: Arek Socha, Pixabay
Cene sobnih vrata
Što se cena sobnih vrata tiče, njihov raspon nije mnogo velik. S obzirom na to da je reč o vratima koja se retko kupuju pojedinačno, treba da pomnožimo cenu sa brojem vrata koja su nam neophodna.
Cene sobnih vrata trenutno se kreću u rasponu od 120 evra pa naviše. Cena zavisi od materijala, izbora kvaka, kvaliteta metalnih elemenata i dizajna. Iz dana u dan sve je veći broj modela u ponudi i opticaju, tako da treba odvojiti vreme kada se bira, kako bi se pronašao baš onaj modeli koji ima najbolji odnos cene i kvaliteta. Obratite pažnju na akcijska sniženja. Sobna vrata se nude u standardnim dimenzijama, a mogu se poručivati po meri. Ukoliko vam standardne mere odgovaraju, vrlo lako može da se desi da u nekom prodajnom salonu postoji akcijska rasprodaja.
Foto: Nenad Marić, Pixabay
Dizajn sobnih vrata
Što se dizajna tiče, on je mnogo raznovrsniji, bolji i napredniji u poređenju sa nekim periodom iz prošlosti. Mnogi od nas pamte kako su nekad u stanovima sva sobna vrata bila poprilično jednostavna i skoro svugde ista. Postojalo je svega par modela u nekoliko boja i oni su se viđali u različitim naseljima. Čak su i kvake svuda bile iste. Slična priča kao i sa sobnim vratima, samo dve, tri slične vrste. Tako je bilo svugde. Gde god da kročite sobna vrata su bila bela, bež ili braon (od najsvetlije do najtamnije nijanse). Kvake metalne ili plastične. Jednostavno, sobna vrata nisu bila deo enterijera u koji je ulagana kreativnost. Nije bilo ni trunke mašte niti inovativnosti. Međutim, u jednom trenutku i to je počelo da se menja. Malo po malo, dodavani su ukrasi, od različitih materijala i elemenata. Sobna vrata više nisu bila komadi daske isečene po meri, na koje se lepi tj. šrafi neka dosadna kvaka sa još dosadnijom bravom. Vrata su postala mala dizajnerska otkrića, a negde čak i umetnička dela. U suštini, dovoljno je da se pomoću sobnih vrata postigne neki efekat, tako da ona osim što pregrađuju prostorije, pružaju i vizuelni napredak. Pažljivim kombinovanjem sa ostalim elementima enterijera, moguće je stvoriti veoma primamljivu sliku, koja odgovara nekom od popularnih stilova. Među najaktuelnijim stilovima uređenja prostora izdvajaju se: minimalistički, industrijski, skandinavski, klasičan, retro, boho, rustičan, primorsko-mediteranski. Da bi dizajnerska priča bila potpuna, zašto ne bismo i sobna vrata uključili u nju, kao jednog od važnih aktera. Bilo da si presvučena folijom ili farbana, izbor boja sobnih vrata veoma je velik. Takođe, sam dezen može u sebi imati ukrasne elemente od metala, plastike, stakla. Oblici dekoracija su geometrijski, simetrični, asimetrični, nepravilni … Nekada su sobna vrata bila poslednje što birate kada gradite kuću ili renovirate stan, jer se tačno znalo da nema ništa posebno na raspolaganju. Međutim, danas, sa ovako velikim izborom i širokom ponudom, slobodno možete krenuti od sobnih vrata, tako da ona budu ta tačka na koju će se ostatak enterijera uklapati. Možda vam se dopadne neki neobičan model, koji će postati inspiracija za dalje kreiranje prostora i osmišljavanje svega ostalog što će se tu pronaći. Uvek nam prvo zapadne za oko izgled samih sobnih vrata, pa tek onda pitamo za ostale tehničke karakteristike, i naravno za cenu. Jasno je da prvi utisak stvaramo na osnovu toga kako na nas deluje dizajn. Nešto nam se dopadne na prvu loptu, a nešto ne. Ipak, ne zaboravite da su tehničke karakteristike i kvalitet materijala od kojih se prave sobnih vrata još važnije. Uvek se rukovodite time da li su odabrana sobna vrata dobro zvučno izolovana, da li imaju kvalitetne kvake i brave i ostale elemente, osim toga što su vas vizuelno privukla na prvi pogled.

Foto: Lars Plöger, Pixabay
Tehničke karakteristike sobnih vrata
Tehničke karakteristike se razlikuju od modela do modela. Proizvođači nastoje da nađu najbolju kombinaciju materijala i da konstrukcija bude izbalansirana. O tehničkim svojstvima može se govoriti uopšteno, ili se mogu pregledati one koje imaju najprodavaniji modeli, koji su postigli uspeh na tržištu. Osnovna podela mogla bi se napraviti na sobna vrata presvučena melaminskom ili CPL folijom i ona koja su farbana poliuretanskom farbom. Štok vrata može biti napravljen od medijapana, što je česta praksa kod najboljih proizvođača. Debljina varira u opsegu oko 30 mm – 40 mm. S obzirom na to da debljina zida na koji se vrata ugrađuju može biti različita, veoma je praktično da i sam štok na neki način bude fleksibilan. To je moguće ako postoje plivajući produžeci, tj. nastavci. Sam štok može biti i od drugih materijala, kao što je npr. drvo. Takođe, postoje varijante u kojima je presvučen melaminskom ili cpl folijom. Nije nužno da što k sobnih vrata bude četvrtast. Kupci koji imaju posebne želje i voleli bi da imaju ovalni štok i isti taj oblik vrata, takođe mogu to da dobiju i da biraju između različitih modela sobnih vrata. Izrazito zaobljeni štok vrata je interesantan za kuće koje arhitektonski odgovaraju ovom konceptu. Iako štokovi sobnih vrata mogu biti raznoliki, ipak se najveće razlike uočavaju na krilima. Krilo sobnih vrata je ustvari ono na šta najviše obraćamo pažnju. Svaki deo je podjednako važan, kao što je i važan način montaže. Ipak, najviše nas uvek interesuje krilo: od kojih je materijala napravljeno, kakvu ispunu ima, da li ima ukrasne elemente i koje je boje ili kojih je boja. Na primer, samo krilo pravi se od HDF ili MDF ploča koje su presvučene specijalnim folijama kao što su CPL i melaminska, ukoliko nije reš o farbanim sobnim vratima. U slučaju njih, krilo se farba visoko kvalitetnom bojom. Inače, obloga od medijapana je veoma popularna zbog lakog i jednostavnog održavanja, kao i smanjene masivnosti. Debljina obloge krila sobnih vrata se kreće u prosečnom rasponu oko 4, 5 mm, dok može biti nešto manja ili veća. Promer samog krila, tj. debljina je oko 4 cm – doduše i ovaj broj itekako može da se razlikuje kod mnogobrojnih vrsta sobnih vrata. Što se tiče ispune sobnih vrata, neke od opcija koje su u ponudi su: kartonsko saće, iverica ili čak mineralna vuna. Krila su ispunjena radi veće čvrstine, ali i radi postizanja bolje zvučne i termoizolacije. Kod sobnih vrata najvažnija je zvučna izolacija, dok je tremo izolacija bitna kod ulaznih vrata, tj. onih koja su barijera između grejnog prostora i onog koji se ne greje. U kućama postoji veća potreba za sobnim vratima koja imaju i toplotnu izolaciju, zato što neka domaćinstva ne greju čitave površine kuće, radi uštede novca. Naročito ako su kuće velike i višespratne, i ako nema potrebe za korišćenjem svih prostorija tokom grejne sezone. Čak iako je kuća u jednom nivou i cela se greje, sobna vrata između premoćnih prostorija ili ona koja su veza sa ostavama i garažama koje se ne greju, trebalo bo da imaju dobru toplotnu izolaciju. Stoga se prilikom kupovine treba raspitati šta iz ponude najbolje zadovoljava ovaj kriterijum. Što se tiče brave i ona treba da bude kvalitetna i pouzdana. Ugrađuju se samo one od proverenih i renomiranih proizvođača. Ne moraju sva sobna vrata da imaju i set sa ključem, ali za ona koja je to potrebno, kao što su vrata od kupatila, dobija se i to. Za poslovne objekte interesantna je i mogućnost ugrađivanja magnetne brave, koja ima poseban sistem zaključavanja i otključavanja. Važan detalj svakih sobnih vrata su i pervajz lajsne. One su od istog materijala kao i krilo vrata, presvučene folijom ili farbane. Mogu da budu zaobljene ili ravne sa oštrim ivicama – zavisi od modela i mogućnosti izbora. Za koju opciju ćete se opredeliti, stvar je ukusa. Dimenzije pervajz lajsni se prilagođavaju debljini zida i mogu biti korigovane po želji i potrebi. Debljina ploče od koje se prave je najčešće 19 mm.

Foto: Arek Socha, Pixabay
Sobna vrata po meri
Sobna vrata prodaju se u par standardnih dimenzija, ali se naručuju i po meri. U svakom slučaju, stručno tehničko lice treba da uzme tačne mere na licu mesta tokom naručivanja, kako bi kasnije i sama ugradnja tekla po planu. U odnos u na otvor koji postoji ili se pravi u zidu, pravi se i promer štoka, koji može da se koriguje u izvesnoj meri. Sa merenjem uvek treba biti pažljiv. Prilikom izgradnje važno je i kako se rade zidarski radovi, kako bi i sami otvori na zidovima bili preciznih dimenzija, u skladu sa projektom. Samim tim, izbegava se da otvori budu preširoki ili previsoki i ako se onda u njih ugrađuju sobna vrata standardnih dimenzija, dodatne rupe treba zatvarati pur penom ili čak zaziđivati. Za naručivanje sobnih vrata po meri pored tačnih dimenzija: visine, širine i debljine zida treba znati i koji je smer otvaranja vrata. Da li se sobna vrata otvaraju na unutra ili na spolja i s koje strane treba da se nalazi kvaka: s leve ili sa desne – treba utvrditi sve ovo pre kupovine. Većina sobnih vrata otvara se na unutra, tj. ka unutrašnjosti prostorije u koju se ulazi, ali ima i izuzetaka. Na primer, ako je prostorija suviše mala, kao neki špajz ili ostava, moguće je po želji kupca, vratima promeniti smer otvaranja. Na kvake ne obraćamo puno pažnju, ali zamislite koliko bi se čitava koncepcija neke sobe promenila kada bi se kvaka pomerila s jedne strane na drugu. Sobna vrata, koja su postavljena uz ugao sobe, otvaraju se na onu stranu gde će biti priljubljena uza zid kada se otvore. Ako bi kvaka bila s druge strane, sama sobna vrata mogla bi da predstavljaju smetnju, jer bi zauzimala deo prostora koji bi trebalo da ostane slobodan, ili da se tu nalazi neki komad nameštaja, kao što je krevet, polica, komoda itd. Takođe, kvaka na pogrešnom mestu je mana i zato što kada se vrata neprirodno otvaraju, može da se desi da nekog udare, ko se iza nalazi i ne očekuje nečiji ulazak. Većina soba ima otvor za vrata bliže jednom od uglova ili skroz naslonjenog na njega. Tako da je u ovakvim sobama jasno gde treba da stoji kvaka na vratima i na koju stranu se ona otvaraju. U ređim slučajevima soba ima vrata na sredini zida i tada je položaj kvake, tj. smer otvaranja proizvoljan i zavisi od želja i ideja kako će se koncipirati raspored nameštaja u prostoriji. Vodite računa kako da što više prostora uštedi i da ne budu sobna vrata ta koja će ga nepotrebno zauzimati. Koliko god da je neka soba prostrana, nikada ne treba blokirati taj prostor nepotrebnim elementima i detaljima.

Foto: Arek Socha, Pixabay
Sobna vrata sa ukrasnim elementima
Ukrasni detalji i elementi čine sobna vrata posebnim, drugačijim, luksuznijim, interesantnijim … uz pomoć njih mogu se postići mnogobrojni vizuelni efekti. Samo zahvaljujući kreativno osmišljenom dizajnu i ukrasnim elementima, sobna vrata mogu imati i višu cenu, pošto svojim izgledom mame kupce. Neko preferira jednostavnost. Nema dovoljno smelosti da se opredeli za model sa više ukrasa zbog bojazni da ne se u nečemu stilski ne pretera. To preterivanje ne potiče od sobnih vrata samih po sebi, jer njihov stil je uravnotežen, već od toga kako su ona uklopljena sa okolnim enterijerom. Ko nije siguran u svoje umeće stilskog kombinovanja, opredeljuje se za jednostavnije modele sa što manje detalja i ukrasa. Ali ipak, bez obzira na to da li imate pomoć profesionalnih dizajnera ili arhitekata enterijera, ipak treba da se odvažite i ugradite ona sobna vrata koja vam se najviše dopadaju, bez obzira koliko ona na sebi imaju dekorativnih detalja. Zamislite ih u prostoru u kom treba da stoje i stvorite sliku. Ako ne osećate da tu nešto odudara i da je previše, budite sigurni u sebe i odaberite baš taj model. Ukrasi na sobnim vratima mogu biti od drveta, plastike, metala, stakala, ogledala. Linije ukrasa su pravilnih ili nepravilnih geometrijskih oblika. Najjednostavniji oblik ukrasa su jednostavni pravougaoni geometrijski reljefi. Oni spadaju u kasičnije ukrase koje viđamo od davnina na sobnim vratima. Nikad ne izlaze iz mode i dobro idu uz rustičan ili klasičan stil enterijera. Moderniji stilovi poput minimalističkog, skandinavskog ili industrijskog dobro idu uz dekorativne elemente od plastike i stakla. Ovde su primarni pravilni geometrijski oblici, oštre linije i ivice. Četvrtaste figure imaju prednost nad okruglim i ovalnim. Ovakva sobna vrata mogu imati manje ili više ukrasa u bojama koje su usklađene sa bojom obloge. Metalni dekorativni elementi mogu biti peskirani ili uglačani, sa visokim sjajem.
Što se stakla tiče, ono je posebna priča. Oduvek su se pravila sobna vrata koja su delimično u staklu. Odnos površina stakla i drveta (ili sličnog materijala) je primenljiv. Postoje sobna vrata koja su skroz u staklu, samo su oivičena drvenim ramom. Pružaju potpunu svetlosnu propustljivost i praktični su za prostorije koje su slabije osvetljene. Kada su ovakva sobna vrata veza između hodnika, predsoblja i dnevnog boravka ili između dnevnog boravka i trpezarije, ona stvaraju optičku iluziju celine ovih prostorija. Pogled kroz njih se pruža dalje i zato se ima osećaj da je i kvadratura mnogo veća nego što realno jeste. Veoma zgodan trik kada želimo da postignemo da sprat kuće ili stan izgledaju veće. Međutim, neko bi da izbegne da donji deo sobnih vrata bude od stakla iz bezbednosnih razloga. Može da se desi da se staklo dole lakše razbije ako se slučajno udari nogom, usisivačem i slično. Ipak, ovakva sobna vrata imaju posebno staklo koje je izdržljivo, tako da ne bi trebalo da postoje bojazni. Popularni su i modeli koji imaju podelu pola-pola. Gornja polovina je u staklu, dok je donji deo neproziran, napravljen od pločastih materijala. Staklo može na sebi imati ukrase u vidu linija u zlatnoj ili srebrnoj boji, može biti izrezbareno raznim motivima ili biti peskirano bez posebnih ukrasa. Izbor je stvar ukusa kupca.

Foto: Barry D, Pixabay
Ugradnja sobnih vrata
Koliko je važan kvalitet sobnih vrata, toliko je važna i pravilna montaža. Prilikom postavljanja važno je da se sve pripremne radnje urade po protokolu, jer ako tu dođe do proptusta, kasnije nema popravki. Svaki otvor na zidu treba dobro da obradi, a kad se sobna vrata postave, viškove treba zatvoriti. Postavljaju se kočići na mesta gde naleže štok, kako se prostor za krilo ne bi iskrivio i deformisao. Važno je da se nakon ugradnje postupa po uputstvima majstora. Neke kočeve ne treba vaditi neko vreme dok se vrata i što k ne učvrste na mestu. Svakog uputstva se treba pridržavati, kako se ne bi desilo da loše postavljena vrta u budućnosti stvaraju poteškoće tipa: ne mogu da se zatvore, škripe pri otvaranju, teško se zatvaraju jer je štok iskrivljen pa krilo ne može glatko da nalegne. Zato, uvek povedite računa da montažu rade stručna lica, koja će vam ujedno dati uputstva šta treba da radite nakon nje, dok ne dođe trenutak da slobodno koristite svoja nova sobna vrata.

Foto: cocoparisienne, Pixabay