Privatne gimnazije i srednje škole
Kada se približi vreme završetka osnovne škole i deca i roditelji intenzivno razmišljaju o tome u kom smeru dalje usmeriti obrazovanje. Da li odabrati gimnaziju ili srednju školu? Da li da to bude privatna gimnazija tj. privatna srednja škola ili ne, koji je najbolji put? Prikupljanje informacija treba početi na vreme kako bi se donela odluka koja je najbolja za dete. Istina je da je to dosta intenzivan period i za dete i za roditelje. S jedne strane, roditelji nastoje da što više pomognu svom detetu da se pripremi za upis, ali i da ga prethodno posavetuju šta da odabere. Svakako, uvek je važno da postoji izbor, koji je u današnje vreme mnogo veći nego što je nekad bio, a to je zahvaljujući činjenici da pored državnih postoje i privatne gimnazije i srednje škole.
Na prvom mestu, treba napraviti pametan izbor. Tek tada se radi na tome da se dete pripremi za upis. Što se biranja tiče, dete ima neke želje koje pre ili kasnije počinje da iskazuje. Svako od nas dok je bio mali je imao razne ideje čime želi da se bavi kad poraste. U ranom detinjstvu ugledali smo se na razna uzore i želeli da budemo poput njih ili da živimo živote kakve oni imaju. Međutim, kada smo krenuli u školi, još bolje smo mogli da razumemo koja je to oblast ili predmet koji nam se više dopada i bolje nam leži, a koji ne. Tako neko dete u startu zavoli matematiku, dok drugo ipak više voli jezike, ili možda ima izraženiju umetničku crtu. U formiranju naših afiniteta važnu ulogu igraju i roditelji, tj. naše okruženje. Takođe, profesori i nastavnici u školama mnogo doprinose tome da li ćemo neki predmet zavoleti ili ne. Na žalost, može da se desi da se detetu više ne dopada nešto što mu se u startu činilo zanimljivim, samo zato što je u osnovnoj školi imao neadekvatnog nastavnika iz tog predmeta. Ali, tu je srednja škola ili gimnazija da se mnogim školskim predmetima da nova šansa. Većina dece u uzrastu kada završavaju osnovnu školu nije baš načisto sa tim šta je to čime žele da se bave kad porastu. Neko se rukovodi time da se opredeli za gimnaziju kako bi proširio svoje opšte obrazovanje i kasnije odlučio šta će da studira i čime da se bavi u životu. S druge strane, ima dece koja se usmeravaju u srednje stručne škole, što im ranije daje mogućnost zaposlenja i rada u struci, ali i mogućnost da nastave da studiraju ako žele. Ipak, izbor daljih studija im se donekle sužava na one oblasti koje su iste ili slične kao njihovo usmerenje tokom srednjoškolskog obrazovanja. Pa kako onda odabrati?
Foto: Greymatters, Pixabay
Želja deteta trebalo bi da bude na prvom mestu. Da bi ona bila ostvariva, neophodno je da se steknu uslovi, tj. da dete ima dovoljno dobar uspeh u osnovnoj školi kako bi moglo da nakon urađenog završnog ispita stekne uslov za upis u školu koju želi. Privatne škole i gimnazije imaju veliku prednost jer je mnogo manji pritisak na detetu i čitavoj porodici. Svi koji su imali malog maturanta znaju koliko je period polaganja prijemnog, popunjavanja liste želja i samog upisa dosta stresan. Ipak, to ne mora tako da bude. Privatne gimnazije i srednje stručne škole zadržavaju pravo da biraju koji su uslovi za upis i koliko bodova iz osnovne škole treba učenik da ima kako bi mogao da se upiše. Štaviše, mnoge privatne srednje škole i privatne gimnazije ne zahtevaju polaganje prijemnog ispita, što umnogome rasterećuje decu i daje im veću mogućnost izbora. Zamislite situaciju u kojoj vaše dete želi da upiše gimnaziju ali zafale mu bodovi na prijemnom, tj. završnom ispitu. Opcije koje se nude su ili da upiše neku drugu školu, koju ne želi, ili da izabere jednu od privatnih gimnazija, koja će mu pružiti široko opšte obrazovanje i pripremu za studije. Našlo se rešenje. Izbor škole veoma je važan, jer od njega zavise mnoge stvari u budućnosti. Škola oblikuje dete, ali ne samo u obrazovnom smislu. Važno je i društvo kakvo će tu imati i čitavo okruženje. Zato je bitno da dete ne bude sputano u svojoj želji i izboru, time što mu na primer nije bio baš najbolji dan kad se polagao prijemni ispit. Svako može da omane ili da ga savlada trema. To je prvi veliki ispit u životu i mnoga deca nisu dovoljno zrela da se nose sa tolikim pritiskom umesto da trpe posledice toga što su pogrešila neki zadatak na završnom ispitu i što zbog toga nisu imala dovoljno bodova, trebalo bi da imaju šansu da se obrazuju u sistemu koji nudi kvalitet, znanje i prijatno radno okruženje. Privatne gimnazije i srednje škole to jesu, tako da je sreća što one postoje.
Ambicije roditelja su jedno, a želje dece drugo. Svoje neostvarene želje ne treba nametati detetu, niti ga ikad pritiskati da bude ono što nije, a vi biste hteli da bude. Veoma je važno da u osetljivom tinejdžerskom periodu dete raste u okruženju koje je skrojeno po njegovim merama. Privatne gimnazije i srednje škole svoj obrazovni program kriraju tako da pred decu stavljaju izazove onog intenziteta koji je za njih najbolji kako bi svakodnevno mogla da napreduju, a da ne osećaju pritisak koji je veći od onog koji je adekvatan za njihov uzrast. Vodi se računa o svemu. Važno je učenje, ali i druženje. Vreme i za jedno i za drugo uvek treba da postoji. Takođe, vannastavne aktivnosti, školski izleti, ekskurzije, obilasci znamenitosti, muzeja, naučnih ustanova – sve je to utkano u svakodnevni rad. Inovacije u obrazovanju uvek treba primenjivati kako bi se ono unapredilo. U tome nam pomaže i savremena tehnologija, ali i modernizovan pristup. Neguje se kritičko mišljenje i rešavanje praktičnih zadataka i problema. Koliko puta ste u životu pomislili kako neku veštinu važnu za život i posao niste stekli tokom školovanja. Upravo je to ono što treba nadograditi klasičnom modelu obrazovanja. U privatnim gimnazijama i srednjim školama se misli o tome, i nastoji se da se učenici pripreme i za nastavak školovanja na studijama, ali i na to šta ih sutra čeka u poslovnom svetu. Radi se na veštinama poslovne komunikacije, pregovaranja, prodaje i još mnogo toga korisnog, što će im u životu itekako koristiti.
Da li je neophodno da se polaže prijemni za privatnu gimnaziju ili srednju školu?
Kao što je već rečeno, polaganje prijemnog, tj. završnog ispita nije obavezno u većini privatnih gimnazija i srednjih škola. Na ovim obrazovnim ustanovama je da odrede kriterijume upisa. Kako biste na vreme istražili sve opcije, kontaktirajte sve one privatne srednje škole i gimnazije koje bi vaše dete eventualno volelo da upiše i informišite se o uslovima i rokovima prijave. Sama činjenica da je deo pritiska skinut, tj. da te vrste pritiska koji prijemni ispit nosi sa sobom, nema – mnogo znači. Takođe, radi se veoma važnoj odluci i izboru, tako da bi trebalo da deca dobiju šansu da se bave onim što zaista žele. Samim tim povećava se i mogućnost izbora. Privatne škole i gimnazije nude mnogobrojne studijske programe, koji su osmišljeni tako da budu prilagođeni deci sa različitim interesovanjima i talentima. Pored toga privatne gimnazije i privatne srednje škole nude i široko opšte obrazovanje, tako da deca koja ih završe otvaraju sebi put da postanu akademski građani.
Foto: Wokandapix, Pixabay
Izbor obrazovnog profila treba da bude usklađen i sa tim kakvi su afiniteti deteta. Naime, ako se upiše neka srednja škola koja nudi obrazovni profil koji je u suprotnosti sa interesovanjima deteta, to utiče negativno na njega. Nasuprot tome, višestruke pozitivne posledice proizilaze iz toga da se odabere škola u kojoj se uči ono za šta dete ima smisla i talenta. Bez obzira što je to uzrast u kome deca još nisu dovoljno zrela da sa sigurnošću mogu da procene šta je najbolje za njih u budućnosti, većina ima neke svoje omiljene i manje omiljene školske predmete. S tim u vezi treba da bude izbor škole koju će upisati. Privatne gimnazije i srednje škole su orijentisane tako da nude veoma širok izbor smerova, na kojima se akcenat stavlja na neku disciplinu ili oblast u kom dete želi da se dalje obrazuje i usavršava. Neko više voli prirodne nauke i matematiku, a nekom bolje idu društvene nauke i jezici. Privatne gimnazije imaju više smerova, koji su kreirani tako da će svako dete koje hoće da upiše gimnaziju naći odgovarajući smer za sebe.
Da li je važna lokacija privatne gimnazije i srednje škole
Što se tiče izbora privatne gimnazije ili srednje škole, lokacija obično nije presudan faktor, ali kada je više opcija u ponudi, dobro bi bilo razmotriti i praktičnu stranu, tj. da nova škola ne bude suviše daleko od kuće, te da dete svakodnevno treba dugo da putuje. Kada se u obzir uzmu gradske gužve i sve više vozila na ulicama, mnogo je bolje da škola bude bliže. Međutim, najvažnije je ipak da se odabere privatna gimnazija ili privatna srednja škola koja ima najbolji plan i program rada i koju dete želi da pohađa. Učenicima u tom uzrastu veoma je važno društvo. Ponekad se opredeljuju za neku privatnu gimnaziju ili srednju školu u koju će se upisati njihovi drugovi i drugarice iz osnovne škole. Kod ovakvih odluka ne treba ih sputavati, jer dobro društvo u školi doprineće da se dete oseća prijatnije, rasterećenije i da pripada nekoj zajednici. Sve to zajedno sa radom i učenjem vodi do odličnog uspeha. Prijatelji iz gimnazijskih dana su često oni koji nam ostaju za čitav život. Stoga je važno da dete u ovom uzrastu bude u dobrom društvu i da stekne neka prijateljstva. Ukoliko u blizini mesta gde stanujete i gde je dete pohađalo osnovnu školu postoji dobra privatna gimnazija ili srednja škola, ozbiljno je razmotrite kao opciju tokom upisa. Verovatno će tu biti i neki od drugova iz osnovne, tako da sredina neće biti potpuno nova. Međutim, i nova sredina je nešto pozitivno, jer se stvaraju nove zajednice i drugarstva.
Foto: ElasticComputeFarm, Pixabay
Izbor privatne gimnazije ili srednje škole u odnosu na uspeh
Iako mnoge privatne gimnazije i srednje škole ne zahtevaju da učenik ima određen broj bodova za upis, ili čak ne uzimaju završni ispit u obzir, važno je imati na umu kakvi su kriterijumi tokom rada, kako se dete ne bi našlo u sredini koja je previše izazovna ili nedovoljno izazovna. Šta to znači? Na primer, deca koja su nadarena, vredno uče i postižu najbolje uspehe, traže sredinu u kojoj ona dalje mogu da napreduju. Ako se pred njih ne stave dovoljno teški zadaci, biće im dosadno i suviše lako. Privatne srednje škole i privatne gimnazije vode računa o tome da deca ne budu suviše rasterećena i nedovoljno motivisana jer su zadaci suviše laki, dok s druge strane ono što se od dece zahteva ne sme da bude odbojno i previše teško. Važno je naći pravu meru, u čemu privatne gimnazije i srednje škole itekako dobro plivaju. Iz tog aspekta važno je proveriti kako će se dete uklopiti u neki nastavni program koji nudi privatna gimnazija ili srednja škola, gledano iz aspekta njegovog uspeha, radnih navika, želja za učenjem. Ima i one dece koja nisu u osnovnoj školi postizala zavidne uspehe, ali su u uzrastu srednje škole pronašla svoja interesovanja, te se njihov uspeh popravio. Stoga je važno da dete upiše onu privatnu gimnaziju ili privatnu srednju stručnu školu sa obrazovnim profilom koji ga zanima i u kom može sebe da vidi u budućnosti. Isto tako, neka deca u pubertetu popuste u učenju, pa je važno stimulisati ih da ne zanemaruju svoje obaveze. Privatne gimnazije nastoje da uvek prepoznaju potencijalne probleme i da nađu rešenje. Motivacija dece da uče u ovom uzrastu veoma je zahtevan zadatak.
Foto: Weisanjiang, Pixabay
Privatne gimnazije i privatne srednje škole imaju još jednu veliku prednost, a to je da se pored izabranog smera, svugde insistira na nekim znanjima koja su svima danas od koristi, bez obzira na posao kojim smo se opredelili da se bavimo. Tako, privatne gimnazije i srednje škole u svom sastavu mogu imati i bilingvalne smerove, koji su sve više popularni. Nastava se odvija kombinovano na srpskom i na odabranom stranom jeziku. Osim toga, u privatnim srednjim školama i privatnim gimnazijama insistira se na savremenim informatičkim znanjima i veštinama, koja su mladima bliska, ali neophodno je da se ona upotpune. Danas je nezamislivo da neko u poslu ne zna da koristi osnovne kompjuterske programe, tako da je ovo odlična priprema za budućnost na studijama i kasnije u poslu. Privatne gimnazije i privatne srednje stručne škole stalno osavremenjuju svoje programe, prateći najnovije trendove i dešavanja na svim poljima, kako bi znanja koja one nude bila ažurna i primenjiva u današnjem svetu. Stara izreka da je ulaganje u obrazovanje najpametnije moguće ulaganje, zvuči kao kliše, ali je itekako tačna i stoji.
Nekim roditeljima je prepreka cena školovanja u privatnim gimnazijama i privatnim srednjim školama. Međutim, istina je da ova vrsta školovanja nije nedostižna i skupa. Štaviše, treba proveriti koji su uslovi u privatnoj gimnaziji ili srednjoj stručnoj školi koju bi dete želelo da upiše, jer mnoge od njih pružaju razne pogodnosti, čak i stipendije. Moguće je plaćanja na više rata, tako da će to rasteretiti kućni budžet i omogućiti da dete ide u školi u koju želi. Ne zaboravite da je ulaganje u obrazovanje deteta veoma važno i da je to uvek najbolja investicija.
Foto: Vgnk, Pixabay