Laboratorije
Privatne biohemijske laboratorije pružaju svojim klijentima niz prednosti. U vremenu kada su sve potrebne analize radile u državnim laboratorijama, nismo imali toliki komfor kao što to danas imamo sa privatnim. Komfor ne podrazumeva bolju opremljenost ili prijatniji ambijent, nego mnoge praktične stvari koje nam u današnjem užurbanom vremenu mnogo znače. Ušteda vremena je jedna od tih prednosti. Organizacija dnevnih obaveza zaposlenom čoveku može da bude pravi izazov. Previše ih ima, a vremena je malo. Neke obaveze ne možemo ostaviti po strani. Ipak, dešava se da uz svu našu dobru volju i želju, ne uspemo sve da postignemo. Stoga je istina da je današnji tempo života dosta stresan. Međutim, sve što može da nam olakša izvršavanje dnevnih obaveza i pomogne da ih što efikasnije ispunimo, od velikog je značaja. Kada su privatne biohemijske laboratorije u pitanju, situacija je takva da su maksimalno prilagođene potrebama klijenata. Pre svega mislimo na duže radno vreme, na dostupnost dežurnih privatnih biohemijskih laboratorija tokom vikenda i praznika, kao i na mogućnost preuzimanja rezultata putem imejla. Takođe, ponuda usluga i dostupnih analiza meri se u hiljadama, tako da nije neophodno da obilazimo ceo Beograd kako bismo uradili neophodne analize, već sve možemo uraditi na jednom mestu, u odabranoj biohemijskoj laboratoriji.

Foto: Michal Jarmoluk Pixabay Radno vreme biohemijskih beogradskih biohemijskih laboratorija
Glavni grad nam pruža mnogo prednosti i mogućnosti. Jedna od prednosti je i ta da su nam mnoge usluge i proizvodi dostupni u bilo koje doba dana i noći, tokom svih 365 dana u godini. Kada su zdravstvene ustanove u pitanju uvek je bilo tako da odabrane budu dežurne, tako da kad god nam zatrebaju uvek su nam dostupne. Danas se putem interneta lako informišemo o tome koja je ustanova kada dežurna i do tih informacija dolazimo gotovo trenutno. Isto važi i za biohemijske laboratorije. Pravilna dijagnostika veoma često oslanja se na biohemijske analize koje se rade u laboratorijama. Od njih zavisi dalji tok lečenja. Razna akutna stanja zahtevaju brze reakcije, kao i pravovremeno dijagnostikovanje. Najčešće je polazna tačka biohemijska laboratorija u kojoj se rade analize krvi i urina. Rezultati se dobijaju u najkraćem mogućem roku. Šta to tačno znači? Dobijanje rezultata neke biohemijske analize ne zavisi od toga da li ima dovoljno osoblja trenutno u smeni, da li ima dovoljno hemijskih reagensa koji su neophodni za dotičnu analizu, kao i od toga da li su kompjuterizovane laboratorijske analize zauzete u tom trenutku ili ne. Štaviše, u privatnim biohemijskim laboratorijama ima dovoljno i osoblja i reagensa, kao i opreme da se analiziranju uzoraka pristupi veoma brzo. U centralnim laboratorijama analiziranje uzoraka vrši se na istom mestu, nema potrebe za transportom, dok se na manjim lokacijama uzeti uzorci pravilno skladište i transportuju do centrale gde se vrši njihov pregled i analiza. Izuzetak su neke jednostavnije i najčešće tražene analize, kao što je npr. krvna slika, koja se radi na licu mesta i rezultati se veoma brzo dobijaju. Međutim, bez obzira na to da li uzorke treba transportovati dalje ili ne, efikasnost i brzina nisu umanjeni.
Kada je dalje reč o prednostima radnog vremena privatnih biohemijskih laboratorija, one se ne odnose samo na dežurstva, već i na regularno radno vreme. Naime, neke analize krvi ili urina treba raditi ujutru, tj. uzorke treba kolektovati nakon buđenja ili pre konzumiranja jela i pića. To ne važi za sve analize i ima pregršt onih koje su potpuno nezavisne od doba dana kada je uzorak uzet ili od činjenice da li ste prethodno konzumirali neku hranu ili piće. Ukoliko je reč o analizi koja se može raditi bilo kad u toku dana, privatne biohemijske laboratorije su odlično mesto za tako nešto, zato što im je radno vreme duže, tako da možete doći kad vam odgovara. Ne morate pomerati druge obaveze ili izlaziti s posla kako biste ostavili uzorak na analizu, već komotno možete doći i kasnije, kad vam to najviše odgovara. Nasuprot tome, analize koje se rade ujutru, na prazan stomak, opet se ne moraju raditi bukvalno ujutru. Ukoliko ste spavalica, noćna ptica ili radite noćnu smenu, niko vas ne tera da se budite ranom zorom i ustajete u 7 ujutru kako biste otišli u biohemijsku laboratoriju radi davanja uzorka krvi na analizu. U državnim laboratorijama nije takav slučaj. One obično imaju vremenski prozor u jutarnjim časovima kada treba da se pojavite radi vađenja uzorka krvi zbog tražene analize. To vreme je obično između 7 ili 8 ujutru do 9, pola 10. Međutim, to nije sve. Nije dovoljno samo da se pojavite i to je to. Neophodno je da imate uput i da zakažete unapred. U zavisnosti od sistema organizacije od ustanove do ustanove, negde se zakazuje, a negde morate da se pojavite ranom zorom kako biste predali knjižicu ili zauzeli red. Mnogima to nije izvodljivo. Problematično nije samo rano ustajanje već i vreme koje treba da izdvojite za čekanje. Zakasnili bi na posao, ne bi stigli da odvedu dete u vrtić… Ima i onih kojima je to prerano. Rade do kasno u noć i rano jutarnje buđenje im ne odgovara. Da ne kažemo da nekad neispavanost može delimično uticati na rezultate nekih analiza. S druge strane, u privatnu biohemijsku laboratoriju možete otići kad hoćete. Ukoliko duže spavate, a treba da radite analize koje se rade pre prvog obroka, dovoljno je da dođete kad ustanete i odete do odabrane biohemijske laboratorije. I pored toga, nema čekanja, zakazivanja, redova i gužvi. Čak i da ima nekoliko klijenata koji su se pojavili u isto vreme kad i vi, sačekaćete veoma kratko, jer sve ide brzo. Za uzimanje uzoraka nije potrebno puno vremena, tako da, svakako, brzo dolazite na red.

Foto: Michal Jarmoluk PixabayAnalize u biohemijskim laboratorijama
Privatne biohemijske laboratorije nude svojim klijentima čak nekoliko hiljada različitih analiza. Naravno, neke su opticaju mnogo češće od drugih, ali važno je da su sve na raspolaganju kome zatreba. Neke od najtraženijih i najčešćih analiza su sledeće: biohemijske analize, hormonske analize, imunološki testovi, mikrobiološke analize, patohistologija, alergološke probe, lipidni status, koagulacija, prenatalni skrining, spermogram …Biohemijske analize podrazumevaju analize krvi i urina, koje se inače najčešće rade u laboratorijama. Tu spadaju na primer: kompletna krvna slika, nivo gvožđa i hemoglobin, merenje nivoa šećera u krvi… Krvna slika se može raditi u bilo koje doba dana ili noći, dok se merenje nivoa šećera radi pre prvog jutarnjeg obroka, kako bi rezultat bio relevantan. Hematološke analize su analize krvi koje podrazumevaju krvnu sliku, utvrđivanje krvne grupe i Rh faktora, leukocitarna formula, sedimentacije itd.
U biohemijske analize spadaju i analize urina, kao i urino kultura. Prilikom uzimanja uzorka urina koji se daje na analizu neophodno je da pratimo određenu proceduru. Što se hormonskih analiza tiče, one lekarima mnogo govore o tome kakva je situacija u organizmu. Pomoću ovih analiza dobijaju se mnogi odgovori kada se jave određeni simptomi. Hormoni koji su u balansu jedan su od osnovnih stubova zdravlja čitavog organizma. Mikrobiološke analize podrazumevaju uzimanje brisova u biohemijskoj laboratoriji i testiranje uzoraka na prisustvo raznih patogena.
Živimo okruženi alergenima sa svih strana. Utvrđivanje uzroka neke alergije veoma je važno, kako bismo znali kako da se zaštitimo i nadalje lečimo. U laboratorijama se rade alergološke probe za koje se koristi set dobro poznatih alergena prisutnih u našoj sredini.
Jedan poseban segment predstavlja niz analiza kojima je cilj da se nadgleda prenatalno zdravlje bebe. Trudnice su redovni posetioci biohemijskih laboratorija. Redovne ginekološke kontrole trudnica podrazumevaju da se pre svake urade analize krvi, kako bi se pratilo zdravlje i mame i bebe. Postoje i specifične analize koje su skuplje, ali veoma značajne, jer se pomoću njih utvrđuje zdravlje ploda analizom genetike. Ova neinvazivna metoda je veoma korisna i preporučuje se svim trudnicama. Laboratorija igra veliku ulogu i pre začeća, kada se pomoću raznih analiza utvrđuje stanje reproduktivnog zdravlja žene i muškarca.

Foto: Michal Jarmoluk PixabayPriprema za odlazak u biohemijsku laboratoriju
Za odlazak na vađenje krvi potrebno je pripremiti se unapred. Mnogi toga nisu svesni, te odlaze na vađenje uzorka krvi nepripremljeni. Na primer, bivaju nesvesni toga da za dobijanje validnog rezultata neke analize treba vaditi krv pre konzumiranja hrane i pića jer u suprotnom dobijeni rezultati nisu tačni. Međutim, većina ljudi ima svest o tome da je potrebno da se ipak informišu o tome kako da se pripreme za odlazak u laboratoriju. Svako ko nije siguran u koje su pripremne radnje za odlazak u laboratoriju o tome može da se informiše od svog lekara ili da direktno pita u biohemijskoj laboratoriji. Svaki put kada imate nedoumicu, najjednostavnije bi bilo da odabranu laboratoriju pozovete telefonom i od dežurnog laboranta saznate kada je najbolje vreme da dođete radi vađenja krvi i da li je bitno ili nije šta ste pre oga od hrane i pića konzumirali. Analize, čiji su rezultati osetljivi na prethodno konzumiranje hrane, pića najbolje je raditi izjutra, kako vaše dnevne aktivnosti i konzumiranje raznih namirnica ne bi nepovoljno uticalo na rezultat. U suprotnom, može da se desi da uradite analizu i dobijete rezultat koji nije validan. Nadalje, lekar može postaviti dijagnozu na osnovu rezultata. Međutim, lekari imaju iskustva i obično pitaju pacijente da li su se pravilno pripremili za odlazak u biohemijsku laboratoriju. Na primer, merenje nivoa šećera u krvi veoma zavisi od toga da li ste pre toga jeli. Isto tako, na neke rezultate može nepovoljno uticati i konzumacija hrane prethodnog dana. Tako, na primer, kada se meri nivo lipida u krvi, preporučuje se da izbegavate masnu i tešku hranu barem 48 do 72 sata pre uzimanja uzorka. Takođe, ako je vaša svakodnevna navika da konzumirate masniju hranu i o tome treba da izvestite lekara. Uvek je bolje raspitati se unapred, kako ne bi kasnije došlo do pogrešnih tumačenja rezultata, koji sami po sebi nisu ni tačni. Psihofizičku pripremu za vađenje krvi podrazumeva i onaj psihološki deo. Nekom odlazak u biohemijsku laboratoriju radi vađenja uzorka krvi ne predstavlja nikakvu smetnju. Ima pak ljudi koji imaju ozbiljnu fobiju od igala ili pogleda na krv. Kao i većina fobija, ova je iracionalna, ali onom ko je ima to je savršeno jasno, ali nedovoljno da je se samo ovom konstatacijom oslobodi. Treba imati razumevanja za ove osobe. Njima je najteže kada se nađu u situaciji da moraju da vade krv. Nezgodno je ukoliko zbog svog straha odlažu odlazak kod lekara, tj. odlazak u laboratoriju. Na taj način zanemaruju preventivu i obično odlaze doktoru kad baš moraju. Kad tad dođe taj trenutak da treba da se suoče sa svojim strahom. Najbolje je da o tome porazgovaraju sa stručnim licem, kako bi se što bolje pripremili i kako bi usvojili tehnike pomoću kojih će prebroditi ovaj za njih neprijatan trenutak. Inače, stručna lica, tj. laboranti zaposleni u biohemijskim laboratorijama itekako znaju kako se radi njihov posao. Godine prakse učinile su da imaju laku ruku i da vas samo vađenje krvi ustvari uopšte ne boli. Deca se pripremaju pažljivo, kako sama ne bi razvila strah. Tu je veoma važna uloga roditelja i njihov stav prema tome. Ukoliko sami roditelji imaju bilo kakav strah, treba da vode računa da ga ne prenose na svoju decu. Moraju da vode računa da nikad pred decom ne spominju svoj strah, čak ni usput, jer deca kao sunđeri, upijaju sve što čuju. Vole i da oponašaju svoje roditelje. Deci se krv vadi obično iz prstića. Nastup laboranta veoma je važan. Treba biti nežan i strpljiv i nikako se dete ne sme zbrzavati i požurivati. Iskustvo je ključno i ono dovodi do toga da ceo proces prođe poprilično glatko. Takođe, biohemijske laboratorije često imaju mnoštvo igračaka koje su deci nove i zanimljive, te im kompletno zaokupljuju pažnju tokom vađenja krvi. Igračke su veoma korisne i svaka biohemijska laboratorija bi trebalo da ih ima. Deca se raduju novim igračkama iako znaju da to nisu njihove igračke, te su njima okupirana. Ukoliko se desi da ponovo dolaze radi kontrole, setiće se da idu na mesto gde ima i nešto što je za njih zabavno, te se mahom neće protiviti odlasku. Za hrabro ponašanje može i da usledi poklon u vidu neke sitnice, kojom će roditelji nagraditi svoje dete.

Foto: felixioncool PixabayLokacije laboratorija u Beogradu
Biohemijske laboratorije rasprostranjene su po čitavom gradu. Ima ih u centralnim zonama, na periferiji i u prigradskim naseljima. Na ovoj stranici informišite se o svim adresama i brojevima telefona, kao i o radnom vremenu. Nije neophodno da idete daleko, jer sigurno ima neka od biohemijskih laboratorija u vašoj blizini.
Foto: Ahmad Ardity Pixabay